or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® 65512 Socket Wrench Set, Imperial, Impact Rated: No, 12 Point, 1/2 in Drive, 16 Pieces
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® 65512 Socket Wrench Set, Imperial, Impact Rated: No, 12 Point, 1/2 in Drive, 16 Pieces
SKU588462
MFGR #65512
Your Cost: $102.99/ea
List: Klein® Socket Wrench Set, Impact Rated: No, Measurement System: Imperial, 16 Piece, 12 Point, Included Socket Size: 7/16 in, 1/2 in, 9/16 in, 5/8 in, 11/16 in, 3/4 in, 13/16 in, 7/8 in, 15/16 in, 1 in, 1-1/16 in, 1-1/8 in, 1-1/4 in, 1/2 in Drive, 5 in L Extension, 17 in L Flex Handle
Klein® Socket Wrench Set, Impact Rated: No, Measurement System: Imperial, 16 Piece, 12 Point, Included Socket Size: 7/16 in, 1/2 in, 9/16 in, 5/8 in, 11/16 in, 3/4 in, 13/16 in, 7/8 in, 15/16 in, 1 in, 1-1/16 in, 1-1/8 in, 1-1/4 in, 1/2 in Drive, 5 in L Extension, 17 in L Flex Handle
ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 65512 Country of Origin TWN Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Polished Chrome Gross Weight Per Pack 9.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 4.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8204200000 Height 2.20 in Height [Metric] 5.5880 cm Length 18.40 in Length [Metric] 46.7360 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Number Of Pieces 16 Number of Points 12 Specifications 5 in L Extension, 17 in L Flex Handle, 1/2 in Drive, 12-Point Standards PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NONSTOCK Tool Storage Included Yes Tool Storage Type Box Type Imperial UNSPSC 27111703 UPC 11 09264465512 UPC 12 092644655128 Width 5.80 in Width [Metric] 14.7320 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 65512 |
| Country of Origin | TWN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Polished Chrome |
| Gross Weight Per Pack | 9.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8204200000 |
| Height | 2.20 in |
| Height [Metric] | 5.5880 cm |
| Length | 18.40 in |
| Length [Metric] | 46.7360 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Number Of Pieces | 16 |
| Number of Points | 12 |
| Specifications | 5 in L Extension, 17 in L Flex Handle, 1/2 in Drive, 12-Point |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Tool Storage Included | Yes |
| Tool Storage Type | Box |
| Type | Imperial |
| UNSPSC | 27111703 |
| UPC 11 | 09264465512 |
| UPC 12 | 092644655128 |
| Width | 5.80 in |
| Width [Metric] | 14.7320 cm |