or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 646-9/16 Nut Driver, 9/16 in, Hollow Shank, Cushion Grip, Chrome Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 646-9/16 Nut Driver, 9/16 in, Hollow Shank, Cushion Grip, Chrome Plated
SKU74825
MFGR #646-9/16
Your Cost: $13.38/ea
List: Reaches into deep recesses. Fits over extra-long bolts and studs. Full hollow shafts facilitate work on stacked circuit boards or other long bolt applications. Internal flanges provide solid, twist resistant shaft anchor. Premium chrome plated for smooth feel and corrosion resistance.
Reaches into deep recesses. Fits over extra-long bolts and studs. Full hollow shafts facilitate work on stacked circuit boards or other long bolt applications. Internal flanges provide solid, twist resistant shaft anchor. Premium chrome plated for smooth feel and corrosion resistance.
ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 646-9/16 Color Orange Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Finish|Coating Polished Chrome Gross Weight Per Pack 0.4400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.24 Gross Weight UOM Metric kg Handle Material Plastic Handle Type Cushion Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8205598000 Height 1.13 in Height [Metric] 2.8702 cm Magnetic No Manufacturer Klein Tools, Inc Measurement System Imperial Shank Length 6 IN Shank Type Hollow Size 9/16 in Standard IEC 60900 and ASTM F1505 Standards ANSI/ASME SpecifiedPROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NONSTOCK Sub Brand Cushion-Grip Type Hollow UNSPSC 27111702 UPC 11 09264465037 UPC 12 092644650376
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 646-9/16 |
| Color | Orange |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish|Coating | Polished Chrome |
| Gross Weight Per Pack | 0.4400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205598000 |
| Height | 1.13 in |
| Height [Metric] | 2.8702 cm |
| Magnetic | No |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Measurement System | Imperial |
| Shank Length | 6 IN |
| Shank Type | Hollow |
| Size | 9/16 in |
| Standard | IEC 60900 and ASTM F1505 |
| Standards | ANSI/ASME SpecifiedPROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Cushion-Grip |
| Type | Hollow |
| UNSPSC | 27111702 |
| UPC 11 | 09264465037 |
| UPC 12 | 092644650376 |