or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 63711 High-Leverage Cable Cutter, 750 kcmil, 11-1/2 in OAL
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 63711 High-Leverage Cable Cutter, 750 kcmil, 11-1/2 in OAL
SKU794915
MFGR #63711
Your Cost: $308.96/ea
List: The Klein Tools Open Jaw Cable Cutter is uniquely designed to work in confined spaces. The front loading, open-style jaw makes it easy to cut cable in tight places like panels and sub panels. The high-leverage ratcheting mechanism allows for single handed cutting of copper and aluminum.
The Klein Tools Open Jaw Cable Cutter is uniquely designed to work in confined spaces. The front loading, open-style jaw makes it easy to cut cable in tight places like panels and sub panels. The high-leverage ratcheting mechanism allows for single handed cutting of copper and aluminum.
Catalog Number 63711 Country of Origin DEU Handle Material Plastic Type Ratcheting Cable Cutter UPC 11 09264463711 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc ARRA Compliant U Buy American Compliant U Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 1.03 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Dipped Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203300000 Height 3.25 in Height [Metric] 8.2550 cm Jaw Type Open Ratcheting Length 15.90 in Length [Metric] 40.3860 cm Material Application Aluminum and Copper Standards PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information UNSPSC 23241616 UPC 12 092644637117 Width 6.75 in Width [Metric] 17.1450 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 63711 |
| Country of Origin | DEU |
| Handle Material | Plastic |
| Type | Ratcheting Cable Cutter |
| UPC 11 | 09264463711 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Dipped Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203300000 |
| Height | 3.25 in |
| Height [Metric] | 8.2550 cm |
| Jaw Type | Open Ratcheting |
| Length | 15.90 in |
| Length [Metric] | 40.3860 cm |
| Material Application | Aluminum and Copper |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| UNSPSC | 23241616 |
| UPC 12 | 092644637117 |
| Width | 6.75 in |
| Width [Metric] | 17.1450 cm |