or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 635-6 Heavy Duty Nutdriver Set, 1/4 to 9/16 in, 6 Pieces, 9, 9.4 in OAL, Steel, Magnetic Tip: Yes
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 635-6 Heavy Duty Nutdriver Set, 1/4 to 9/16 in, 6 Pieces, 9, 9.4 in OAL, Steel, Magnetic Tip: Yes
SKU956502
MFGR #635-6
Your Cost: $82.39/ea
List: Klein® Nutdriver Set, Heavy Duty, Measurement System: Imperial, 6 Piece, 1/4 to 9/16 in, 9, 9.4 in Overall Length, Magnetic Tip: Yes, Steel
Klein® Nutdriver Set, Heavy Duty, Measurement System: Imperial, 6 Piece, 1/4 to 9/16 in, 9, 9.4 in Overall Length, Magnetic Tip: Yes, Steel
Application Nut Driving on Unlimited Bolt Lengths ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 635-6 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 2.2700 lb Gross Weight per Pack Metric 1.03 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8205400000 Height 1.75 in Height [Metric] 4.4450 cm Length 14.75 in Length [Metric] 37.4650 cm Magnetized Tip Yes Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Measurement System Imperial Number Of Pieces 6 Standards PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NONSTOCK Type Magnetic UNSPSC 27111702 UPC 11 09264432260 UPC 12 092644322600
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Nut Driving on Unlimited Bolt Lengths |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 635-6 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 2.2700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205400000 |
| Height | 1.75 in |
| Height [Metric] | 4.4450 cm |
| Length | 14.75 in |
| Length [Metric] | 37.4650 cm |
| Magnetized Tip | Yes |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Number Of Pieces | 6 |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Magnetic |
| UNSPSC | 27111702 |
| UPC 11 | 09264432260 |
| UPC 12 | 092644322600 |