or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 63050 High Leverage Cable Cutter, 4/0 AWG Aluminum, 2/0 AWG Soft Copper, 24 AWG Communications Cable, Shear Cut
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 63050 High Leverage Cable Cutter, 4/0 AWG Aluminum, 2/0 AWG Soft Copper, 24 AWG Communications Cable, Shear Cut
SKU10048
MFGR #63050
Your Cost: $30.88/ea
List: Klein exceeds the highest of standards to create superior cable and bolt cutters, offering greater cutting power, clean and precise cuts, as well as long life. Klein cable and bolt cutters are a cut above the rest.
Klein exceeds the highest of standards to create superior cable and bolt cutters, offering greater cutting power, clean and precise cuts, as well as long life. Klein cable and bolt cutters are a cut above the rest.
Catalog Number 63050 Color Red Handle Country of Origin USA Gross Weight Per Pack 1.1050 lb Handle Material Double Dipped Plastic Type Cable Cutter UPC 11 09264463050 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Overall Length 9-1/2 in Application For Cable Cutting in Confined Spaces ARRA Compliant U Buy American Compliant U Currency USD Cut Type Shear EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Cushion Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203300000 Height 0.75 in Height [Metric] 1.9050 cm Insulated No Jaw Material Steel Jaw Type Shear Length 12.38 in Material Forged Steel Material Application Aluminum and Copper Cable Standards PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information UNSPSC 23241616 UPC 12 092644630507 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 63050 |
| Color | Red Handle |
| Country of Origin | USA |
| Gross Weight Per Pack | 1.1050 lb |
| Handle Material | Double Dipped Plastic |
| Type | Cable Cutter |
| UPC 11 | 09264463050 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Overall Length | 9-1/2 in |
| Application | For Cable Cutting in Confined Spaces |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Currency | USD |
| Cut Type | Shear |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203300000 |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Insulated | No |
| Jaw Material | Steel |
| Jaw Type | Shear |
| Length | 12.38 in |
| Material | Forged Steel |
| Material Application | Aluminum and Copper Cable |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| UNSPSC | 23241616 |
| UPC 12 | 092644630507 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |