or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® 63045 Regular Cable Cutter, 1000 kcmil Copper, 1200 kcmil Aluminum, 1-3/4 in Soft Cable, 32 in OAL
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® 63045 Regular Cable Cutter, 1000 kcmil Copper, 1200 kcmil Aluminum, 1-3/4 in Soft Cable, 32 in OAL
SKU583082
MFGR #63045
Your Cost: $203.59/ea
List: Klein® Cable Cutter, Regular, 1000 kcmil Copper, 1200 kcmil Aluminum, 1-3/4 in Soft Cable, 32 in Overall Length, Hook Jaw, Forged Steel Jaw, Non-Slip Handle, Fiberglass Handle, Material Application: Aluminum and Copper Cable, Insulated: No, Black Oxide
Klein® Cable Cutter, Regular, 1000 kcmil Copper, 1200 kcmil Aluminum, 1-3/4 in Soft Cable, 32 in Overall Length, Hook Jaw, Forged Steel Jaw, Non-Slip Handle, Fiberglass Handle, Material Application: Aluminum and Copper Cable, Insulated: No, Black Oxide
Catalog Number 63045 Country of Origin USA Finish Black Oxide Gross Weight Per Pack 8.0000 lb Handle Material Fiberglass Type Cable Cutter UPC 11 09264463045 Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc ARRA Compliant U Buy American Compliant U Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 3.63 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Non-Slip Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203406000 Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Insulated No Jaw Material Forged Steel Jaw Type Hook Material Application Aluminum and Copper Cable Standards PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information UNSPSC 23241616 UPC 12 092644630453 Width 7.25 in Width [Metric] 18.4150 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 63045 |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Black Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 8.0000 lb |
| Handle Material | Fiberglass |
| Type | Cable Cutter |
| UPC 11 | 09264463045 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.63 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Non-Slip Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203406000 |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Insulated | No |
| Jaw Material | Forged Steel |
| Jaw Type | Hook |
| Material Application | Aluminum and Copper Cable |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| UNSPSC | 23241616 |
| UPC 12 | 092644630453 |
| Width | 7.25 in |
| Width [Metric] | 18.4150 cm |