or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® 63041 Regular Cable Cutter, 500 kcmil Copper, 750 kcmil Aluminum, 1-3/8 in Soft Cable, 25-1/2 in OAL
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® 63041 Regular Cable Cutter, 500 kcmil Copper, 750 kcmil Aluminum, 1-3/8 in Soft Cable, 25-1/2 in OAL
SKU10046
MFGR #63041
Your Cost: $170.52/ea
List: Klein® Cable Cutter, Regular, 500 kcmil Copper, 750 kcmil Aluminum, 1-3/8 in Soft Cable, 25-1/2 in Overall Length, Hook Jaw, Forged Steel Jaw, Non-Slip Handle, 21 in Handle Length, Fiberglass Handle, Material Application: Aluminum and Copper Cable, Insulated: No, Black Oxide
Klein® Cable Cutter, Regular, 500 kcmil Copper, 750 kcmil Aluminum, 1-3/8 in Soft Cable, 25-1/2 in Overall Length, Hook Jaw, Forged Steel Jaw, Non-Slip Handle, 21 in Handle Length, Fiberglass Handle, Material Application: Aluminum and Copper Cable, Insulated: No, Black Oxide
ARRA Compliant U Buy American Compliant U Cable|Wire Size 1-3/8 in Catalog Number 63041 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Black Oxide Gross Weight Per Pack 4.9500 lb Gross Weight per Pack Metric 2.27 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Vinyl Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203406000 Height 1.70 in Height [Metric] 4.3180 cm Length 25.60 in Length [Metric] 65.0240 cm Standards PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Type Cable Cutter UNSPSC 23241616 UPC 11 09264463041 UPC 12 092644630415 Width 9.10 in Width [Metric] 23.1140 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc For Wire Thickness 500 kcmil Copper, 750 kcmil Aluminum Jaw Material Forged Steel Material Application Aluminum and Copper Overall Length 25 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Cable|Wire Size | 1-3/8 in |
| Catalog Number | 63041 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Black Oxide |
| Gross Weight Per Pack | 4.9500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Vinyl Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203406000 |
| Height | 1.70 in |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Length | 25.60 in |
| Length [Metric] | 65.0240 cm |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Type | Cable Cutter |
| UNSPSC | 23241616 |
| UPC 11 | 09264463041 |
| UPC 12 | 092644630415 |
| Width | 9.10 in |
| Width [Metric] | 23.1140 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| For Wire Thickness | 500 kcmil Copper, 750 kcmil Aluminum |
| Jaw Material | Forged Steel |
| Material Application | Aluminum and Copper |
| Overall Length | 25 in |