or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 63016 Heavy Duty Cable Cutter, 1/4 in, 7-1/2 in OAL, Comfort Steady Grip Handle
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 63016 Heavy Duty Cable Cutter, 1/4 in, 7-1/2 in OAL, Comfort Steady Grip Handle
SKU58672
MFGR #63016
Your Cost: $102.99/ea
List: Heavy-duty, tempered steel blades. Blades grip cable and cut easily at centre of jaws. Lock keeps handles closed for easy storage. Comfortable, plastic-coated handles for steady grip. Hardened steel, precision cutting blades for long service life.
Heavy-duty, tempered steel blades. Blades grip cable and cut easily at centre of jaws. Lock keeps handles closed for easy storage. Comfortable, plastic-coated handles for steady grip. Hardened steel, precision cutting blades for long service life.
Catalog Number 63016 Color Blue Country of Origin CHE Finish Plastic Coated Gross Weight Per Pack 0.6800 lb Type Heavy Duty UPC 11 09264463016 Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Overall Length 7-1/2 in ARRA Compliant U Buy American Compliant U Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.31 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Comfort Steady Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203300000 Height 0.63 in Height [Metric] 1.6002 cm Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Material Application Aluminum, Copper and Steel Standards PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information UNSPSC 23241616 UPC 12 092644630163
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 63016 |
| Color | Blue |
| Country of Origin | CHE |
| Finish | Plastic Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.6800 lb |
| Type | Heavy Duty |
| UPC 11 | 09264463016 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Overall Length | 7-1/2 in |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.31 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Comfort Steady Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203300000 |
| Height | 0.63 in |
| Height [Metric] | 1.6002 cm |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Material Application | Aluminum, Copper and Steel |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| UNSPSC | 23241616 |
| UPC 12 | 092644630163 |