or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® 600-8 Screwdriver, 3/8 in Keystone Point, Steel Shank, 13-7/16 in OAL, Heavy Duty Rubber Handle, ASME Specified
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® 600-8 Screwdriver, 3/8 in Keystone Point, Steel Shank, 13-7/16 in OAL, Heavy Duty Rubber Handle, ASME Specified
SKU10197
MFGR #600-8
Your Cost: $17.50/ea
List: Klein® Screwdriver, Measurement System: Imperial, Keystone Point, 3/8 in Point, 13-7/16 in Overall Length, Square Shank, 8 in Shank Length, Steel Shank, ASME Specified, Insulated: No, Magnetized Tip: No, Cushion Grip Handle, Heavy Duty Rubber Handle, Steel, Chrome Plated/Black Tipped, Black Handle
Klein® Screwdriver, Measurement System: Imperial, Keystone Point, 3/8 in Point, 13-7/16 in Overall Length, Square Shank, 8 in Shank Length, Steel Shank, ASME Specified, Insulated: No, Magnetized Tip: No, Cushion Grip Handle, Heavy Duty Rubber Handle, Steel, Chrome Plated/Black Tipped, Black Handle
Catalog Number 600-8 Color Black Country of Origin USA Finish|Coating Black/Polished Chrome Handle Type Cushion Grip Material Steel Measurement System Imperial Standards ANSI SpecifiedPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Type Cooling Towel UPC 11 09264485006 Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Point Size 3/8 in Point Type Keystone Specifications Met ANSI/ASME Specified ARRA Compliant U Buy American Compliant U Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.29 Gross Weight UOM Metric kg Handle Color Black Handle Material Heavy-Duty Rubber Harmonization Tariff Schedule Code 8205400000 Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Insulated No Magnetized Tip No Shank Material Steel Shank Type Square Sub Brand Cushion-Grip Tip Type Keystone UNSPSC 27111701 UPC 12 092644850066 Width 2.63 in Width [Metric] 6.6802 cm Evaporative Technology for Rapid Cooling Heavy duty square shank for wrench assisted turning Bolster reinforces shank for hard use Designed for the most demanding uses Cushion grip handle allows for greater comfort Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance Internal flanges inside handle provide solid, twist resistant blade anchor Special heat treated and tempered shafts Precision machined tip for exact fit Tip-Ident® quickly identifies the type of screwdriver and tip orientation Handle resists slippage, oil, gas and water
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 600-8 |
| Color | Black |
| Country of Origin | USA |
| Finish|Coating | Black/Polished Chrome |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Material | Steel |
| Measurement System | Imperial |
| Standards | ANSI SpecifiedPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Type | Cooling Towel |
| UPC 11 | 09264485006 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Point Size | 3/8 in |
| Point Type | Keystone |
| Specifications Met | ANSI/ASME Specified |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.29 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Color | Black |
| Handle Material | Heavy-Duty Rubber |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205400000 |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Insulated | No |
| Magnetized Tip | No |
| Shank Material | Steel |
| Shank Type | Square |
| Sub Brand | Cushion-Grip |
| Tip Type | Keystone |
| UNSPSC | 27111701 |
| UPC 12 | 092644850066 |
| Width | 2.63 in |
| Width [Metric] | 6.6802 cm |
| Evaporative Technology for Rapid Cooling |
| Heavy duty square shank for wrench assisted turning |
| Bolster reinforces shank for hard use |
| Designed for the most demanding uses |
| Cushion grip handle allows for greater comfort |
| Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance |
| Internal flanges inside handle provide solid, twist resistant blade anchor |
| Special heat treated and tempered shafts |
| Precision machined tip for exact fit |
| Tip-Ident® quickly identifies the type of screwdriver and tip orientation |
| Handle resists slippage, oil, gas and water |