or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 56999 Twist Rotating Head Conduit Locknut Wrench, Imperial, 3/4 in, 1/2 in, 9 in OAL, Heavy Duty Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 56999 Twist Rotating Head Conduit Locknut Wrench, Imperial, 3/4 in, 1/2 in, 9 in OAL, Heavy Duty Steel
SKU906057
MFGR #56999
Your Cost: $51.49/ea
List: The Conduit Locknut Wrench was recently awarded EC&M magazine's Product of the Year in the Hand Tools category. This tool provides a unique solution for attaching locknuts. Cut-in boxes are very narrow and deep making them hard to reach and usually too small for most hands to easily attach conduit connectors. The patented drive shaft design uses a stationary twisting motion to easily loosen and tighten conduit connectors in tight or deep cut-in boxes. Turn a complicated operation into an easy two hand task.
The Conduit Locknut Wrench was recently awarded EC&M magazine's Product of the Year in the Hand Tools category. This tool provides a unique solution for attaching locknuts. Cut-in boxes are very narrow and deep making them hard to reach and usually too small for most hands to easily attach conduit connectors. The patented drive shaft design uses a stationary twisting motion to easily loosen and tighten conduit connectors in tight or deep cut-in boxes. Turn a complicated operation into an easy two hand task.
Application For Reaching 1/2" (1.3 cm) and 3/4" (1.9 cm) Connectors in Deep or Tight Boxes ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 56999 Country of Origin TWN Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 1.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8204110060 Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Length 11.50 in Length [Metric] 29.2100 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Stock Status NORMALLY STOCKED Type Twist Rotating Head UNSPSC 27111714 UPC 11 09264456999 UPC 12 092644569999 Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Reaching 1/2" (1.3 cm) and 3/4" (1.9 cm) Connectors in Deep or Tight Boxes |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 56999 |
| Country of Origin | TWN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 1.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8204110060 |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Length | 11.50 in |
| Length [Metric] | 29.2100 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Twist Rotating Head |
| UNSPSC | 27111714 |
| UPC 11 | 09264456999 |
| UPC 12 | 092644569999 |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |