or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® 56026R Inspection Penlight with Class 3R Red Laser Pointer
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® 56026R Inspection Penlight with Class 3R Red Laser Pointer
SKU970449
MFGR #56026R
Your Cost: $20.57/ea
List: The Klein Tools Pen Flashlight is an inspection penlight that uniquely features a laser to pinpoint hard-to-reach places, which is ideal for communicating with foremen, inspectors and colleagues, as well as pinpointing objects from afar in the dark while hunting, camping, fishing and other hobbies. Special Features: Class 3R Red Laser, Removable Pocket Clip with Lanyard Hole, Glow-in-Dark Locator Ring. 2 x AAA Batteries, Removable Pocket Clip. Material: Aluminum Body.
The Klein Tools Pen Flashlight is an inspection penlight that uniquely features a laser to pinpoint hard-to-reach places, which is ideal for communicating with foremen, inspectors and colleagues, as well as pinpointing objects from afar in the dark while hunting, camping, fishing and other hobbies. Special Features: Class 3R Red Laser, Removable Pocket Clip with Lanyard Hole, Glow-in-Dark Locator Ring. 2 x AAA Batteries, Removable Pocket Clip. Material: Aluminum Body.
Application Close-up Lighting, Laser Pointer, Convenient Flashlight ARRA Compliant U Battery Type AAA Brand Klein Tools® Bulb Type LED Buy American Compliant U Catalog Number 56026R Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8513102000 Height 1.00 in Height [Metric] 2.5400 cm Housing Material Aluminum Length 8.25 in Length [Metric] 20.9550 cm Lumens 45 lm Manufacturer Klein Tools, Inc Material Aluminum Body, Silicone Grip Number Of Batteries 2 Standard CE, REACH, RoHS Compliant, FL1 Standards CE CertifiedREACH CompliantRoHS CompliantPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NORMALLY STOCKED Type Class II Laser UNSPSC 39111610 UPC 11 09264456026 UPC 12 092644560262 Width 4.88 in Width [Metric] 12.3825 cm Close-up Lighting, Laser Pointer, Convenient Flashlight Class 3R Red Laser, Removable Pocket Clip with Lanyard Hole, Glow-in-Dark Locator Ring 70 lumen LED penlight for up-close lighting in dim areas Class 3R red laser pointer aids in pinpointing objects in out-of-reach locations Glow ring tip charges while the light is on and allows for easy retrieval in the dark Aluminum body with removable pocket clip 10-Foot drop protection IP54: dust and water resistant Penlight includes 2 x AAA batteries (installed) Standard: CE, REACH, RoHS Compliant, FL1
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Close-up Lighting, Laser Pointer, Convenient Flashlight |
| ARRA Compliant | U |
| Battery Type | AAA |
| Brand | Klein Tools® |
| Bulb Type | LED |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 56026R |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8513102000 |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Housing Material | Aluminum |
| Length | 8.25 in |
| Length [Metric] | 20.9550 cm |
| Lumens | 45 lm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Aluminum Body, Silicone Grip |
| Number Of Batteries | 2 |
| Standard | CE, REACH, RoHS Compliant, FL1 |
| Standards | CE CertifiedREACH CompliantRoHS CompliantPROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Class II Laser |
| UNSPSC | 39111610 |
| UPC 11 | 09264456026 |
| UPC 12 | 092644560262 |
| Width | 4.88 in |
| Width [Metric] | 12.3825 cm |
| Close-up Lighting, Laser Pointer, Convenient Flashlight |
| Class 3R Red Laser, Removable Pocket Clip with Lanyard Hole, Glow-in-Dark Locator Ring |
| 70 lumen LED penlight for up-close lighting in dim areas |
| Class 3R red laser pointer aids in pinpointing objects in out-of-reach locations |
| Glow ring tip charges while the light is on and allows for easy retrieval in the dark |
| Aluminum body with removable pocket clip |
| 10-Foot drop protection |
| IP54: dust and water resistant |
| Penlight includes 2 x AAA batteries (installed) |
| Standard: CE, REACH, RoHS Compliant, FL1 |