or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® 46037 Cable Splicer's Kit, 3 Pieces
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® 46037 Cable Splicer's Kit, 3 Pieces
SKU10267
MFGR #46037
Your Cost: $42.20/ea
List: Klein® Cable Splicer's Kit, 1/8 in Cable, 3 Piece, For Use With: LMR-900/LMR-600/LMR-400/LMR-240/LMR-200/LMR-195/LMR-100/FXL-1873 Cables, 7-1/2 in L x 2-1/8 in W
Klein® Cable Splicer's Kit, 1/8 in Cable, 3 Piece, For Use With: LMR-900/LMR-600/LMR-400/LMR-240/LMR-200/LMR-195/LMR-100/FXL-1873 Cables, 7-1/2 in L x 2-1/8 in W
Application Cuts Cable, Telephone Wire, and Strips Insulation ARRA Compliant U Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 46037 Color Black Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.5400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8213009000 Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Number Of Pieces 3 Specifications 1/8 in Cable Standards PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NORMALLY STOCKED Suitable For Use With LMR-900/LMR-600/LMR-400/LMR-240/LMR-200/LMR-195/LMR-100/FXL-1873 Cables UNSPSC 27111503 UPC 11 09264494051 UPC 12 092644940514 Width 3.75 in Width [Metric] 9.5250 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Cuts Cable, Telephone Wire, and Strips Insulation |
| ARRA Compliant | U |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 46037 |
| Color | Black |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.5400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8213009000 |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Number Of Pieces | 3 |
| Specifications | 1/8 in Cable |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Suitable For Use With | LMR-900/LMR-600/LMR-400/LMR-240/LMR-200/LMR-195/LMR-100/FXL-1873 Cables |
| UNSPSC | 27111503 |
| UPC 11 | 09264494051 |
| UPC 12 | 092644940514 |
| Width | 3.75 in |
| Width [Metric] | 9.5250 cm |