or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 44003 1-Blade Compact Light Weight Pocket Knife, 2-3/4 in L Stainless Steel Drop Point Blade
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 44003 1-Blade Compact Light Weight Pocket Knife, 2-3/4 in L Stainless Steel Drop Point Blade
SKU204787
MFGR #44003
Your Cost: $37.07/ea
List: Blade is AUS8 stainless hardened to 58-59 Rc. premium quality blade offers superior edge holding. slim and comfortable silver anodized aluminum handle for corrosion-resistance. reversible thumb stud provides easy one handed opening.
Blade is AUS8 stainless hardened to 58-59 Rc. premium quality blade offers superior edge holding. slim and comfortable silver anodized aluminum handle for corrosion-resistance. reversible thumb stud provides easy one handed opening.
ARRA Compliant U Blade Material Stainless Steel Blade Type Drop Point Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 44003 Country of Origin JPN Currency USD EU RoHS Indicator U Finish Black Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Handle Material Nylon Resin Handle Type Impact Resistant Harmonization Tariff Schedule Code 8211930035 Height 0.88 in Height [Metric] 2.2352 cm Length 7.25 in Length [Metric] 18.4150 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Opening Mechanism Lock Back Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantPROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NONSTOCK Type 1-Blade Compact Lightweight UNSPSC 27111504 UPC 11 09264444003 UPC 12 092644440038 Width 4.75 in Width [Metric] 12.0650 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | U |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Type | Drop Point |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 44003 |
| Country of Origin | JPN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | Black |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Material | Nylon Resin |
| Handle Type | Impact Resistant |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8211930035 |
| Height | 0.88 in |
| Height [Metric] | 2.2352 cm |
| Length | 7.25 in |
| Length [Metric] | 18.4150 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Opening Mechanism | Lock Back |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantPROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 1-Blade Compact Lightweight |
| UNSPSC | 27111504 |
| UPC 11 | 09264444003 |
| UPC 12 | 092644440038 |
| Width | 4.75 in |
| Width [Metric] | 12.0650 cm |