or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 2005N Wire Crimper, 18 to 10 AWG Cable/Wire
SKU1114981
MFGR #2005N
Your Cost: $40.77/ea
List: Klein® Wire Crimper, 18 to 10 AWG, 9 in Overall Length, 1.35 in L x 1.29 in W x 0.17 in THK Jaw, Steel Jaw, Molded/Textured Grip, 6.31 in L Handle, Steel/TPE Handle, Forged Steel Body, Applicable Materials: Copper Wire, 0.77 in H x 2.12 in W
Klein® Wire Crimper, 18 to 10 AWG, 9 in Overall Length, 1.35 in L x 1.29 in W x 0.17 in THK Jaw, Steel Jaw, Molded/Textured Grip, 6.31 in L Handle, Steel/TPE Handle, Forged Steel Body, Applicable Materials: Copper Wire, 0.77 in H x 2.12 in W
Catalog Number 2005N Country of Origin USA Currency USD UNSPSC 27111518 UPC 11 09264434033 UPC 12 092644340338 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Applicable Materials Copper Wire Application Wire Crimping, Stripping and Cutting ARRA Compliant U Body Material Forged Steel Buy American Compliant U Crimping Capacity 10-22 AWG Insulated and Non-Insulated Terminals EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.35 Gross Weight UOM Metric kg Handle Color Red Handle Material Steel/TPE Handle Size 6.31 in L Handle Type Molded/Textured Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203206030 Height 0.75 in Height [Metric] 1.9050 cm Jaw Material Steel Jaw size 1.35 in L x 1.29 in W x 0.17 in THK Length 11.50 in Length [Metric] 29.2100 cm Material Forged Steel Standards ECCN: EAR99PROP65: Cancer and reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov Type Dual Wire Cutter Crimper Stripper Width 3.90 in Width [Metric] 9.9060 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 2005N |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| UNSPSC | 27111518 |
| UPC 11 | 09264434033 |
| UPC 12 | 092644340338 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Applicable Materials | Copper Wire |
| Application | Wire Crimping, Stripping and Cutting |
| ARRA Compliant | U |
| Body Material | Forged Steel |
| Buy American Compliant | U |
| Crimping Capacity | 10-22 AWG Insulated and Non-Insulated Terminals |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.35 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Color | Red |
| Handle Material | Steel/TPE |
| Handle Size | 6.31 in L |
| Handle Type | Molded/Textured Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203206030 |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Jaw Material | Steel |
| Jaw size | 1.35 in L x 1.29 in W x 0.17 in THK |
| Length | 11.50 in |
| Length [Metric] | 29.2100 cm |
| Material | Forged Steel |
| Standards | ECCN: EAR99PROP65: Cancer and reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Type | Dual Wire Cutter Crimper Stripper |
| Width | 3.90 in |
| Width [Metric] | 9.9060 cm |