or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein Tools®
Klein® 1570-3 Cable Skinning Hook Blade With Notch, Tempered Steel Blade, 1 Blades, 8 in OAL
Custom_Product_Images_Illustration
Klein Tools®
Klein® 1570-3 Cable Skinning Hook Blade With Notch, Tempered Steel Blade, 1 Blades, 8 in OAL
SKU9877
MFGR #1570-3
Your Cost: $26.63/ea
List: Klein® Hook Blade, Cable Skinning, 3 in Blade Length, Tempered Steel Blade, 1 Blades, 9/16 in Thickness, Comfort Textured Handle, 5 in L Handle, Plastic Handle, 8 in Overall Length, 1-7/8 in Overall Width
Klein® Hook Blade, Cable Skinning, 3 in Blade Length, Tempered Steel Blade, 1 Blades, 9/16 in Thickness, Comfort Textured Handle, 5 in L Handle, Plastic Handle, 8 in Overall Length, 1-7/8 in Overall Width
ARRA Compliant U Blade Length 3" (7.6 cm) in Buy American Compliant U Catalog Number 1570-3 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.3600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Handle Length 5" (12.7 cm) Handle Material Plastic Handle Size 5 in L Handle Type Comfort Grip/Textured Harmonization Tariff Schedule Code 8211924060 Height 0.50 in Height [Metric] 1.2700 cm Length 9.44 in Length [Metric] 23.9776 cm Overall Width 1-7/8 in Standards PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Thickness 9/16 in UNSPSC 27111503 UPC 11 09264444120 UPC 12 092644441202 Width 2.00 in Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Blade Material Tempered Steel Number of Blades Included 1 Overall Length 8" (20.3 cm) in Type Cable Skinning
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | U |
| Blade Length | 3" (7.6 cm) in |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 1570-3 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.3600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Length | 5" (12.7 cm) |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Size | 5 in L |
| Handle Type | Comfort Grip/Textured |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8211924060 |
| Height | 0.50 in |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length | 9.44 in |
| Length [Metric] | 23.9776 cm |
| Overall Width | 1-7/8 in |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Thickness | 9/16 in |
| UNSPSC | 27111503 |
| UPC 11 | 09264444120 |
| UPC 12 | 092644441202 |
| Width | 2.00 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Blade Material | Tempered Steel |
| Number of Blades Included | 1 |
| Overall Length | 8" (20.3 cm) in |
| Type | Cable Skinning |