or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 1550-11 1-Blade Compact Light Weight Pocket Knife, 2-1/4 in L Carbon Steel Coping Blade
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 1550-11 1-Blade Compact Light Weight Pocket Knife, 2-1/4 in L Carbon Steel Coping Blade
SKU9886
MFGR #1550-11
Your Cost: $26.77/ea
List: Coping-type blade 2-1/4 in (57 mm) long. compact and lightweight. Ideal for skinning small wire and cable. blade locks open.
Coping-type blade 2-1/4 in (57 mm) long. compact and lightweight. Ideal for skinning small wire and cable. blade locks open.
Application Skinning Small Wire and Cable, General Use ARRA Compliant U Blade Material Carbon Steel Blade Type Coping Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Catalog Number 1550-11 Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.1600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Handle Material Plastic Harmonization Tariff Schedule Code 8211930035 Height 0.75 in Height [Metric] 1.9050 cm Length 8.75 in Length [Metric] 22.2250 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Opening Mechanism Liner Lock Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantPROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information Stock Status NONSTOCK Type Pocket Knife UNSPSC 27111504 UPC 11 09264444211 UPC 12 092644442117 Width 3.25 in Width [Metric] 8.2550 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Skinning Small Wire and Cable, General Use |
| ARRA Compliant | U |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Type | Coping |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 1550-11 |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.1600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Material | Plastic |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8211930035 |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Length | 8.75 in |
| Length [Metric] | 22.2250 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Opening Mechanism | Liner Lock |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantPROP65: Cancer and reproductive harm–See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Pocket Knife |
| UNSPSC | 27111504 |
| UPC 11 | 09264444211 |
| UPC 12 | 092644442117 |
| Width | 3.25 in |
| Width [Metric] | 8.2550 cm |