or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 11045-INS Insulated Wire Stripper, 18 to 10 AWG Cable, 6 in OAL, Steel Body
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 11045-INS Insulated Wire Stripper, 18 to 10 AWG Cable, 6 in OAL, Steel Body
SKU10167
MFGR #11045-INS
Your Cost: $49.43/ea
List: This compact, lightweight wire-stripping, cutting tool cuts, strips, loops and gauges 10-18 AWG solid wire. Dual-layer, orange-over-white insulation protects against electric shock. Exceeds IEC 60900 and ASTM F1505 standards for insulated tools, and is clearly marked with the official 1,000-volt rating symbol. Hardened spring steel with precision-ground stripping holes for easy removal of insulation.
This compact, lightweight wire-stripping, cutting tool cuts, strips, loops and gauges 10-18 AWG solid wire. Dual-layer, orange-over-white insulation protects against electric shock. Exceeds IEC 60900 and ASTM F1505 standards for insulated tools, and is clearly marked with the official 1,000-volt rating symbol. Hardened spring steel with precision-ground stripping holes for easy removal of insulation.
Application Cuts, Strips, Loops and Gauges 10-18 Solid Wire ARRA Compliant U Body Material Steel Brand Klein Tools® Buy American Compliant U Cable Type Solid Catalog Number 11045-INS Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.5200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Dual Insulated/Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203206030 Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Insulated Yes Jaw Type Narrow Nose Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Standard IEC 60900 and ASTM F1505 Stock Status NONSTOCK UNSPSC 27111510 UPC 11 09264474049 UPC 12 092644740497 Width 4.88 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Cuts, Strips, Loops and Gauges 10-18 Solid Wire |
| ARRA Compliant | U |
| Body Material | Steel |
| Brand | Klein Tools® |
| Buy American Compliant | U |
| Cable Type | Solid |
| Catalog Number | 11045-INS |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.5200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Dual Insulated/Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203206030 |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Insulated | Yes |
| Jaw Type | Narrow Nose |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Standard | IEC 60900 and ASTM F1505 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UNSPSC | 27111510 |
| UPC 11 | 09264474049 |
| UPC 12 | 092644740497 |
| Width | 4.88 in |