or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® 1005-INS Classic Crimping/Cutting Tool, 22 to 10 AWG, Yes
Custom_Product_Images_Illustration
Klein® 1005-INS Classic Crimping/Cutting Tool, 22 to 10 AWG, Yes
SKU10171
MFGR #1005-INS
Your Cost: $70.03/ea
List: Manufactured with the needs of the professional tool user in mind, Klein strippers, cutters, and crimpers are designed to get jobs done with precision and quality.
Manufactured with the needs of the professional tool user in mind, Klein strippers, cutters, and crimpers are designed to get jobs done with precision and quality.
Catalog Number 1005-INS Country of Origin USA Currency USD Gross Weight Per Pack 1.0800 lb UNSPSC 27111518 UPC 11 09264474205 UPC 12 092644742057 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Application 10-22 AWG Insulated and Non-Insulated Solderless Terminals and Connectors ARRA Compliant U Body Material Induction Hardened Steel Buy American Compliant U Crimping Capacity 10-22 AWG Insulated and Non-Insulated Terminals EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.49 Gross Weight UOM Metric kg Handle Color Orange Handle Material High Dielectric Plastic Handle Type Cushion Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203206030 Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Insulated Handle Yes Jaw Material Induction Hardened Steel Jaw Type Tapered Nose Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Material Induction Hardened Steel Series Classic Standard IEC 60900 and ASTM F1505 Standards ASTM F1505IEC 60900PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Type Hot Riveted Joint Insulated
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 1005-INS |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Gross Weight Per Pack | 1.0800 lb |
| UNSPSC | 27111518 |
| UPC 11 | 09264474205 |
| UPC 12 | 092644742057 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Application | 10-22 AWG Insulated and Non-Insulated Solderless Terminals and Connectors |
| ARRA Compliant | U |
| Body Material | Induction Hardened Steel |
| Buy American Compliant | U |
| Crimping Capacity | 10-22 AWG Insulated and Non-Insulated Terminals |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.49 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Color | Orange |
| Handle Material | High Dielectric Plastic |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203206030 |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Insulated Handle | Yes |
| Jaw Material | Induction Hardened Steel |
| Jaw Type | Tapered Nose |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Material | Induction Hardened Steel |
| Series | Classic |
| Standard | IEC 60900 and ASTM F1505 |
| Standards | ASTM F1505IEC 60900PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Type | Hot Riveted Joint Insulated |