or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Killark® VMFSPC2 VM 277V FS COVER AND P
SKU887866
MFGR #VMFSPC2
Your Cost: $807.59/ea
VM SERIES - 208-277V PHOTOCELL FIELD KIT WITH FS SERIES COVER
VM SERIES - 208-277V PHOTOCELL FIELD KIT WITH FS SERIES COVER
Application For use in harsh NEMA 4X and Class I, Div. 2 locations. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number VMFSPC2 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8541499500 Height 4.75 in Height [Metric] 12.0650 cm Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Standard cCSAus Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcCSAus CertifiedClass I Divisions 2, Groups A, B, C, DClass I Zone 2 Groups IIC, IIB, IIA Type Photocell UNSPSC 39111612 UPC 11 78393678446 UPC 12 783936784465 Width 3.75 in Width [Metric] 9.5250 cm Stock Status NONSTOCK Brand Killark Manufacturer Hubbell Color Bronze Enclosure Type NEMA 4X Fixture Material Aluminum Gross Volume Per Pack 71.25 Gross Volume per Pack Metric 1167.57 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Material Aluminum Returnable N Series VM Series Style Factory sealed photocell field kit
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For use in harsh NEMA 4X and Class I, Div. 2 locations. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | VMFSPC2 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8541499500 |
| Height | 4.75 in |
| Height [Metric] | 12.0650 cm |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Standard | cCSAus |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcCSAus CertifiedClass I Divisions 2, Groups A, B, C, DClass I Zone 2 Groups IIC, IIB, IIA |
| Type | Photocell |
| UNSPSC | 39111612 |
| UPC 11 | 78393678446 |
| UPC 12 | 783936784465 |
| Width | 3.75 in |
| Width [Metric] | 9.5250 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Killark |
| Manufacturer | Hubbell |
| Color | Bronze |
| Enclosure Type | NEMA 4X |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gross Volume Per Pack | 71.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1167.57 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Material | Aluminum |
| Returnable | N |
| Series | VM Series |
| Style | Factory sealed photocell field kit |