or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Killark
Killark® SWB-8 Acceptor® SWB Dead End Explosionproof Device Box, 3/4 in, 2 Gangs
Custom_Product_Images_Illustration
Killark
Killark® SWB-8 Acceptor® SWB Dead End Explosionproof Device Box, 3/4 in, 2 Gangs
SKU317747
MFGR #SWB-8
Your Cost: $294.17/ea
Killark® Acceptor® Device Box, Dead End Explosionproof, Series: SWB, 3/4 in, 2 Gangs, For Use With: XCS/XS/XT Cover Assemblies, Horizontal/Vertical Mount, Aluminum, 5-7/8 in L x 6-1/2 in W x 2-1/4 in H
Killark® Acceptor® Device Box, Dead End Explosionproof, Series: SWB, 3/4 in, 2 Gangs, For Use With: XCS/XS/XT Cover Assemblies, Horizontal/Vertical Mount, Aluminum, 5-7/8 in L x 6-1/2 in W x 2-1/4 in H
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number SWB-8 Color Gray Country of Origin USA Currency USD Dimensions 5-7/8 in L x 6-1/2 in W x 2-1/4 in D Enclosure Aluminum enclosure Environmental Conditions Hazardous locations EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 352.50 Gross Volume per Pack Metric 5776.42 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.9300 lb Gross Weight per Pack Metric 1.33 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Length 11.75 in Length [Metric] 29.8450 cm Material Aluminum, Copper Free (less than 4/10 of 1%) Mounting Wall Mounting Type Surface Returnable Y Series SWB Standard UL, CSA Standards ARRABuy American Act and RoHS CompliantCSA LR11712UL E53360 Suitable For Use With XCS/XS/XT Cover Assemblies Type Aluminum Device Body UNSPSC 39122216 UPC 11 78393663008 UPC 12 78393663008 Width 7.50 in Width [Metric] 19.0500 cm Stock Status NONSTOCK Brand Killark Manufacturer Hubbell Number of Gangs 2 Size 11.75 in x 7.5 in x 4 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SWB-8 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5-7/8 in L x 6-1/2 in W x 2-1/4 in D |
| Enclosure | Aluminum enclosure |
| Environmental Conditions | Hazardous locations |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 352.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5776.42 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.9300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.33 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length | 11.75 in |
| Length [Metric] | 29.8450 cm |
| Material | Aluminum, Copper Free (less than 4/10 of 1%) |
| Mounting | Wall |
| Mounting Type | Surface |
| Returnable | Y |
| Series | SWB |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRABuy American Act and RoHS CompliantCSA LR11712UL E53360 |
| Suitable For Use With | XCS/XS/XT Cover Assemblies |
| Type | Aluminum Device Body |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78393663008 |
| UPC 12 | 78393663008 |
| Width | 7.50 in |
| Width [Metric] | 19.0500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Killark |
| Manufacturer | Hubbell |
| Number of Gangs | 2 |
| Size | 11.75 in x 7.5 in x 4 in |