or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Killark® FXS-21C FXS Dead End Tumbler Switch, 120/277 VAC, 20 A, NEMA 3CD/7CD/9EFG
SKU93792
MFGR #FXS-21C
Your Cost: $838.38/ea
Killark® Tumbler Switch, Dead End, Series: FXS, 120/277 VAC, 20 A, 1 Pole, 20 A at 120/277 VAC Contact, 1-Phase Phase, Lever, NEMA 3CD/7CD/9EFG, Cast Aluminum, Gray, 6.63 in L x 6 in W x 4.38 in H
Killark® Tumbler Switch, Dead End, Series: FXS, 120/277 VAC, 20 A, 1 Pole, 20 A at 120/277 VAC Contact, 1-Phase Phase, Lever, NEMA 3CD/7CD/9EFG, Cast Aluminum, Gray, 6.63 in L x 6 in W x 4.38 in H
Actuator Lever Application FXS tumbler switches are suitable for applications where making, breaking, or changing connections in an electrical circuit is required and where conditions of load do not exceed the switch ratings. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number FXS-21C Color Gray Country of Origin CN Currency USD Enclosure Aluminum factory sealed dead-end splice box EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 4.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.00 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.75 in Height [Metric] 12.0650 cm Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Number Of Poles 1 Standard UL, CSA Standards UL File No. E80595 Listed, CSA File No. LR61895 Certified Type Factory Sealed UNSPSC 39122211 UPC 11 78393619507 UPC 12 78393619507 Width 6.12 in Width [Metric] 15.5575 cm Stock Status NONSTOCK Brand Killark Manufacturer Hubbell Amperage Rating 20 A Voltage Rating 120/277 VAC Action SP Gross Volume Per Pack 189.11 Gross Volume per Pack Metric 3098.95 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 8536509040 Returnable Y Switch Type Lever
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | Lever |
| Application | FXS tumbler switches are suitable for applications where making, breaking, or changing connections in an electrical circuit is required and where conditions of load do not exceed the switch ratings. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FXS-21C |
| Color | Gray |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Enclosure | Aluminum factory sealed dead-end splice box |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 4.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.75 in |
| Height [Metric] | 12.0650 cm |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Number Of Poles | 1 |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | UL File No. E80595 Listed, CSA File No. LR61895 Certified |
| Type | Factory Sealed |
| UNSPSC | 39122211 |
| UPC 11 | 78393619507 |
| UPC 12 | 78393619507 |
| Width | 6.12 in |
| Width [Metric] | 15.5575 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Killark |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 120/277 VAC |
| Action | SP |
| Gross Volume Per Pack | 189.11 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3098.95 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509040 |
| Returnable | Y |
| Switch Type | Lever |