or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Killark® FXCS-5B7 BOX CVR 2PB 3/4"F-THR
SKU924487
MFGR #FXCS-5B7
Your Cost: $1,083.35/ea
FXCS SERIES - ALUMINUM FEED-THRU MOMENTARY CONTACT DOUBLE PUSH BUTTONCONTROL STATION - FACTORY SEALED - TWO BLACK BUTTONS WITH NAMEPLATES TOBESPECIFIED - HUB SIZE 3/4 INCH - 2NO/2NC CONTACT RATING
FXCS SERIES - ALUMINUM FEED-THRU MOMENTARY CONTACT DOUBLE PUSH BUTTONCONTROL STATION - FACTORY SEALED - TWO BLACK BUTTONS WITH NAMEPLATES TOBESPECIFIED - HUB SIZE 3/4 INCH - 2NO/2NC CONTACT RATING
Action MOMENTARY Actuator Double Pushbutton Application SEAL-X Series is used to prevent the igniting of external hazardous atmospheres by the enclosed arcing devices in such areas as: hazardous locations due to the presence of flammable gases or vapors, combustible dusts or easily ignitable fibers or flyings ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number FXCS-5B7 Color Black-Black Connection Type 3/4 in Hub Contact Mode Momentary Country of Origin CN Currency USD Enclosure Aluminum factory sealed feed-thru splice box EU RoHS Indicator C Finish Epoxy Powder Baked Gross Weight Per Pack 4.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.00 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.38 in Height [Metric] 11.1252 cm Length 6.63 in Length [Metric] 16.8402 cm Material Copper-Free Aluminum Alloy Mounting Bi-Directional Ductile Mounting Lugs Series FXCS Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E53360/E12379CSA File No. LR11714Class I Divisions 1 and 2 Groups C, D Class I Zones 1 and 2 Groups IIB, IIA Class II Divisions 1 and 2 Groups E, F, G Class III Sub Brand SEAL-X Type Factory Sealed UNSPSC 39122216 UPC 11 78393620232 UPC 12 78393620232 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Killark Manufacturer Hubbell Amperage Rating 10 A Contact Configuration 2-NO/2-NC NEMA Rating NEMA 3/7CD/9EFG Voltage Rating 600 VAC Gross Volume Per Pack 174.24 Gross Volume per Pack Metric 2855.22 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Number of Operators 2 Number Of Poles 2 Returnable Y
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | MOMENTARY |
| Actuator | Double Pushbutton |
| Application | SEAL-X Series is used to prevent the igniting of external hazardous atmospheres by the enclosed arcing devices in such areas as: hazardous locations due to the presence of flammable gases or vapors, combustible dusts or easily ignitable fibers or flyings |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FXCS-5B7 |
| Color | Black-Black |
| Connection Type | 3/4 in Hub |
| Contact Mode | Momentary |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Enclosure | Aluminum factory sealed feed-thru splice box |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Epoxy Powder Baked |
| Gross Weight Per Pack | 4.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.38 in |
| Height [Metric] | 11.1252 cm |
| Length | 6.63 in |
| Length [Metric] | 16.8402 cm |
| Material | Copper-Free Aluminum Alloy |
| Mounting | Bi-Directional Ductile Mounting Lugs |
| Series | FXCS |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E53360/E12379CSA File No. LR11714Class I Divisions 1 and 2 Groups C, D Class I Zones 1 and 2 Groups IIB, IIA Class II Divisions 1 and 2 Groups E, F, G Class III |
| Sub Brand | SEAL-X |
| Type | Factory Sealed |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78393620232 |
| UPC 12 | 78393620232 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Killark |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 10 A |
| Contact Configuration | 2-NO/2-NC |
| NEMA Rating | NEMA 3/7CD/9EFG |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Gross Volume Per Pack | 174.24 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2855.22 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Number of Operators | 2 |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |