or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Killark® EYS-3 EYS Conduit Sealing Fitting, 1 in, For Use With Vertical/Horizontal Conduits, Aluminum, Powder Coated
Custom_Product_Images_Illustration
Killark® EYS-3 EYS Conduit Sealing Fitting, 1 in, For Use With Vertical/Horizontal Conduits, Aluminum, Powder Coated
SKU385298
MFGR #EYS-3
Your Cost: $134.53/ea
Killark is known for providing individual client solutions to complex environmental requirements. Reliable and proven technology, coupled with value added engineering enables lower total installation costs with a lifetime of savings.
Killark is known for providing individual client solutions to complex environmental requirements. Reliable and proven technology, coupled with value added engineering enables lower total installation costs with a lifetime of savings.
ARRA Compliant C Brand Killark Buy American Compliant C Catalog Number EYS-3 Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Powder Epoxy Paint Gross Volume Per Pack 86.25 Gross Volume per Pack Metric 1413.38 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.39 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7609000000 Height 5.50 in Height [Metric] 13.9700 cm Hub Size 1 in Manufacturer Hubbell Material Aluminum, Copper Free (less than 4/10 of 1%) Returnable Y Series EYS Size 1 in Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA File No. LR11716UL File No. E10514Class I, Div 1 & 2, Groups C, D, Class I, Zone 1, Groups IIB, IIA, Class II, Div 1 & 2, Groups E, F, G, Class III Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With Vertical/Horizontal Conduit Type Sealing Fitting UNSPSC 39131708 UPC 11 78393611013 UPC 12 78393611013 Width 3.75 in Width [Metric] 9.5250 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Killark |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | EYS-3 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Powder Epoxy Paint |
| Gross Volume Per Pack | 86.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1413.38 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.39 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7609000000 |
| Height | 5.50 in |
| Height [Metric] | 13.9700 cm |
| Hub Size | 1 in |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Aluminum, Copper Free (less than 4/10 of 1%) |
| Returnable | Y |
| Series | EYS |
| Size | 1 in |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA File No. LR11716UL File No. E10514Class I, Div 1 & 2, Groups C, D, Class I, Zone 1, Groups IIB, IIA, Class II, Div 1 & 2, Groups E, F, G, Class III |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | Vertical/Horizontal Conduit |
| Type | Sealing Fitting |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC 11 | 78393611013 |
| UPC 12 | 78393611013 |
| Width | 3.75 in |
| Width [Metric] | 9.5250 cm |