or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 9129AGZ Outdoor Wall 1Lt
SKU299253
MFGR #9129AGZ
$/ea
A21 MEDIUM BASE INCANDESCENT LAMP; LAMP WATTAGE 150 W; LAMP NOT INCLUDED; REFRACTOR/LENS TYPE TEXTURED LINEN SEEDY GLASS PANEL; CAST ALUMINUM HOUSING; AGED BRONZE; SIZE 7.5 INCH W X 13.5 INCH H; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND
A21 MEDIUM BASE INCANDESCENT LAMP; LAMP WATTAGE 150 W; LAMP NOT INCLUDED; REFRACTOR/LENS TYPE TEXTURED LINEN SEEDY GLASS PANEL; CAST ALUMINUM HOUSING; AGED BRONZE; SIZE 7.5 INCH W X 13.5 INCH H; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND
Catalog Number 9129AGZ Country of Origin CHN Fixture Finish Aged Bronze W Fixture Material Cast Aluminum Gross Weight Per Pack 7.9000 lb Height 13.5 in Standard ETL Wet Style Arts and Crafts/Mission Sub Brand Cross Creek Type Outdoor Wall - Medium UNSPSC 39111605 UPC 11 78392713133 UPC 12 78392713133 Wattage 1,500 W Width 7.5 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V With rustic charm as unique as its design, The Cross Creek Collection puts a modern spin on a classic fixture. Each piece is constructed from long lasting cast aluminum ensuring a quality fit and finish that will last for ages. Our Aged Bronze finish adds a distressed appearance to the piece, while Textured linen seedy glass panels additional warmth make the Cross Creek Collection the perfect balance of ambiance, style, and value. This one light wall lantern from the Cross Creek Collection uses a 150-watt (max.) bulb and is 13.5in. high. It is U.L. listed for wet location and comes with removable back plate.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 9129AGZ |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Finish | Aged Bronze W |
| Fixture Material | Cast Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 7.9000 lb |
| Height | 13.5 in |
| Standard | ETL Wet |
| Style | Arts and Crafts/Mission |
| Sub Brand | Cross Creek |
| Type | Outdoor Wall - Medium |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 78392713133 |
| UPC 12 | 78392713133 |
| Wattage | 1,500 W |
| Width | 7.5 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| With rustic charm as unique as its design, The Cross Creek Collection puts a modern spin on a classic fixture. Each piece is constructed from long lasting cast aluminum ensuring a quality fit and finish that will last for ages. Our Aged Bronze finish adds a distressed appearance to the piece, while Textured linen seedy glass panels additional warmth make the Cross Creek Collection the perfect balance of ambiance, style, and value. This one light wall lantern from the Cross Creek Collection uses a 150-watt (max.) bulb and is 13.5in. high. It is U.L. listed for wet location and comes with removable back plate. |