or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 9043BK Outdoor Wall 1Lt
SKU596834
MFGR #9043BK
$/ea
A21 MEDIUM BASE INCANDESCENT LAMP; LAMP WATTAGE 200 W; LAMP NOT INCLUDED; REFRACTOR/LENS TYPE WHITE LINEN GLASS; ALUMINUM HOUSING; BLACK; SIZE 12 INCH W X 29 INCH H; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND
A21 MEDIUM BASE INCANDESCENT LAMP; LAMP WATTAGE 200 W; LAMP NOT INCLUDED; REFRACTOR/LENS TYPE WHITE LINEN GLASS; ALUMINUM HOUSING; BLACK; SIZE 12 INCH W X 29 INCH H; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9043BK Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Fixture Finish Black W Fixture Material Cast Aluminum Gross Weight Per Pack 19.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 8.98 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106010 Height 29 in Standard ETL Wet Style Transitional Sub Brand Salisbury Type Outdoor Wall - XLarge UNSPSC 39111605 UPC 11 78392722629 UPC 12 78392722629 Wattage 2,000 W Width 12 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Voltage Rating 120 V With an unmistakable British influence, this 1 light wall lantern from the elegant Salisbury(TM) collection projects timeless style for exterior spaces. Accented with a classic Black finish and White Linen Glass, this piece is as functional as it is refined .
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9043BK |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Finish | Black W |
| Fixture Material | Cast Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 19.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.98 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106010 |
| Height | 29 in |
| Standard | ETL Wet |
| Style | Transitional |
| Sub Brand | Salisbury |
| Type | Outdoor Wall - XLarge |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 78392722629 |
| UPC 12 | 78392722629 |
| Wattage | 2,000 W |
| Width | 12 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Voltage Rating | 120 V |
| With an unmistakable British influence, this 1 light wall lantern from the elegant Salisbury(TM) collection projects timeless style for exterior spaces. Accented with a classic Black finish and White Linen Glass, this piece is as functional as it is refined . |