or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 5967NI Bath 3Lt Halogen
SKU566504
MFGR #5967NI
$/ea
OPAL ETCHED DIFFUSER, SATIN ETCHED WHITE GLASS CYLINDER, STEEL/BRASS BODY; BRUSHED NICKEL; 60 W; G9 HALOGEN LAMP; 3 LAMP(S); LAMP INCLUDED; WIDTH 21 INCH; HEIGHT 5 INCH; 5 1/2 INCH EXTENSION; KICHLER[R] BRAND; APPROVAL UL, CSA
OPAL ETCHED DIFFUSER, SATIN ETCHED WHITE GLASS CYLINDER, STEEL/BRASS BODY; BRUSHED NICKEL; 60 W; G9 HALOGEN LAMP; 3 LAMP(S); LAMP INCLUDED; WIDTH 21 INCH; HEIGHT 5 INCH; 5 1/2 INCH EXTENSION; KICHLER[R] BRAND; APPROVAL UL, CSA
Catalog Number 5967NI Country of Origin CHN Finish Brushed Nickel Gross Weight Per Pack 5.7500 lb Height 4.75 in Material Steel Socket Type G9 Standard ETL Damp Style Contemporary Sub Brand Tubes Type Wall Mt Bath 3 Arm UNSPSC 39111503 UPC 11 78392724124 UPC 12 78392724124 Wattage 50 W Width 21 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type G9 This 3 light wall fixture from the Tubes(TM) collection is a sleek lighting solution for any bath and vanity space. The Satin Etched White Glass cylinders and Brushed Nickel finish complement a warm interior design scheme.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 5967NI |
| Country of Origin | CHN |
| Finish | Brushed Nickel |
| Gross Weight Per Pack | 5.7500 lb |
| Height | 4.75 in |
| Material | Steel |
| Socket Type | G9 |
| Standard | ETL Damp |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Tubes |
| Type | Wall Mt Bath 3 Arm |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 78392724124 |
| UPC 12 | 78392724124 |
| Wattage | 50 W |
| Width | 21 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | G9 |
| This 3 light wall fixture from the Tubes(TM) collection is a sleek lighting solution for any bath and vanity space. The Satin Etched White Glass cylinders and Brushed Nickel finish complement a warm interior design scheme. |