or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
KLEIN 31907 Replacement Pilot Bit,
SKU1052719
MFGR #31907
$/ea
Replacement Pilot Bit, 1/4'' x 3-1/2'', Optimized teeth pattern for fast, consistent cutting of steel
Replacement Pilot Bit, 1/4'' x 3-1/2'', Optimized teeth pattern for fast, consistent cutting of steel
Applicable Materials Steel, Stainless Steel Application For Use with Klein arbors (Cat. Nos. 31905 and 31906) ARRA Compliant U Buy American Compliant U Catalog Number 31907 Country of Origin CHN Currency USD Cutting Edge Material Steel EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8202990000 Height 0.20 in Height [Metric] 0.5080 cm Length 6.25 in Length [Metric] 15.8750 cm Overall Length 3-1/2 in Point Angle 118 ° Point Type Split Shank Type Tri-Lobe Size 1/4" x 3-1/2" (0.6 x 8.9 cm) Standards PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information Type Replacement Bit UNSPSC 27112826 UPC 11 09264431907 UPC 12 092644319075 Width 1.92 in Width [Metric] 4.8768 cm Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Material Steel Pilot Drill Size 1/4 in Shank Size 3/8 in For Use with Klein arbors (Cat. Nos. 31905 and 31906) Optimized teeth pattern, Tri-lobe Shank, 118° Split-point Design Optimized teeth pattern for fast, consistent cutting of steel Tri-lobe shank prevents slipping Tempered high speed steel Use with Klein® 31905 and 31906 arbors
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | Steel, Stainless Steel |
| Application | For Use with Klein arbors (Cat. Nos. 31905 and 31906) |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | U |
| Catalog Number | 31907 |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| Cutting Edge Material | Steel |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8202990000 |
| Height | 0.20 in |
| Height [Metric] | 0.5080 cm |
| Length | 6.25 in |
| Length [Metric] | 15.8750 cm |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| Point Angle | 118 ° |
| Point Type | Split |
| Shank Type | Tri-Lobe |
| Size | 1/4" x 3-1/2" (0.6 x 8.9 cm) |
| Standards | PROP65: Cancer and reproductive harm - See www.P65Warnings.ca.gov for more information |
| Type | Replacement Bit |
| UNSPSC | 27112826 |
| UPC 11 | 09264431907 |
| UPC 12 | 092644319075 |
| Width | 1.92 in |
| Width [Metric] | 4.8768 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Material | Steel |
| Pilot Drill Size | 1/4 in |
| Shank Size | 3/8 in |
| For Use with Klein arbors (Cat. Nos. 31905 and 31906) |
| Optimized teeth pattern, Tri-lobe Shank, 118° Split-point Design |
| Optimized teeth pattern for fast, consistent cutting of steel |
| Tri-lobe shank prevents slipping |
| Tempered high speed steel |
| Use with Klein® 31905 and 31906 arbors |