Juno® TL601E-25-BL Trac 12™ TL601E 1-Circuit Low Voltage Electronic Driver/Transformer, >20 kHz, >0.98
Custom_Product_Images_Illustration
Juno®
SKUPDW~4881171
MFGR #TL601E 25W 120 12AC BL
The minimum package quantity is 6
Juno® Trac 12™ Electronic Driver/Transformer, 1-Circuit Low Voltage, Series: TL601E, 120 VAC 0.21 A Input, 12 VAC Output 0.5 to 25 W, >20 kHz, Power Factor: >0.98, 120 deg F, Surface Mount, Die Formed Steel, Painted/Polyester Powder Coated, Black, 1-1/16 in H x 5-1/2 in W x 1-1/2 in D
Alternate Catalog Number
245F3F
Application
Buy American Compliant
Y
Catalog Number
TL601E 25W 120 12AC BL
Color
Black
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
1-1/16 in H x 5-1/2 in W x 1-1/2 in D
EU RoHS Indicator
C
Finish
Painted/Polyester Powder Coated
Gross Weight Per Pack
0.7510 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.34
Gross Weight UOM Metric
kg
Material
Die Formed Steel
Mounting Type
Surface
Series
TL601E
Standards
UL/cUL Listed
Temperature Rating
120 °F
Type
1-Circuit Low Voltage
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
120 V
Warranty Description
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Juno®
Manufacturer
Acuity Brands
Electrical Ratings
120 VAC 0.21 A Input, 12 VAC Output 0.5 to 25 W
Frequency Rating
>20 kHz