or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Juno®
Juno® MLKD3-STN-AMB Monoline® MLKD1 Line Voltage Bendable Track Lighting Kit With SP11 Fixture, GU10 Lamp, 120 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Juno®
Juno® MLKD3-STN-AMB Monoline® MLKD1 Line Voltage Bendable Track Lighting Kit With SP11 Fixture, GU10 Lamp, 120 VAC
SKU647285
MFGR #MLKD3-STN-AMB
$/ea
The line voltage bendable trac kit with 1 ML4 4 ft Monoline® trac section includes MLE End Caps, 2 MLS1 standard Stem Supports, 1 MLP140 standard Stem power Feed, and 3 adjustable SP11 fixtures and three 50 W GU10 lamps. The power feed cannot be extended. Standard offset is 5 in from the mounting surface to the bottom of the trac. Monoline® may be bent to a minimum radius of 18 in.
The line voltage bendable trac kit with 1 ML4 4 ft Monoline® trac section includes MLE End Caps, 2 MLS1 standard Stem Supports, 1 MLP140 standard Stem power Feed, and 3 adjustable SP11 fixtures and three 50 W GU10 lamps. The power feed cannot be extended. Standard offset is 5 in from the mounting surface to the bottom of the trac. Monoline® may be bent to a minimum radius of 18 in.
Catalog Number MLKD3-STN-AMB Country of Origin MUL Gross Weight Per Pack 1 lb Housing Finish Satin Nickel Lamp Base Type E26 Medium Lamp Wattage 50 W Length 8 in Number Of Lamps 5 Standards cUL ListedUL Listed Type Line Voltage Bendable UNSPSC 39111508 UPC 11 69101004900 UPC 12 69101004900 Width 3-3/4 in Stock Status NONSTOCK Brand Juno® Manufacturer Acuity Brands Lamp Type GU10 Maximum Extension 8 in Voltage Rating 120 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | MLKD3-STN-AMB |
| Country of Origin | MUL |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Housing Finish | Satin Nickel |
| Lamp Base Type | E26 Medium |
| Lamp Wattage | 50 W |
| Length | 8 in |
| Number Of Lamps | 5 |
| Standards | cUL ListedUL Listed |
| Type | Line Voltage Bendable |
| UNSPSC | 39111508 |
| UPC 11 | 69101004900 |
| UPC 12 | 69101004900 |
| Width | 3-3/4 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Juno® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Lamp Type | GU10 |
| Maximum Extension | 8 in |
| Voltage Rating | 120 VAC |