or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Juno® IC1LEDG3-3K-1 IC1LEDG3 Round New Construction Recessed Lighting Housing, LED Lamp, Insulated Insulation, 120 VAC
Juno® IC1LEDG3-3K-1 IC1LEDG3 Round New Construction Recessed Lighting Housing, LED Lamp, Insulated Insulation, 120 VAC
SKUPDW~9227392
MFGR #IC1LEDG3-3K-1
$/ea
Juno® IC1LED 600LM, dedicated 4 in LED new construction housing with integral light engine and choice of dimmable drivers: 11.5 W nominal dedicated 120 volt driver with forward phase and ELV dimming or 12.6W nominal universal 120V to 277 VAC driver with 0 to 10 VAC dimming. Shallow housing construction. IC housing designed for use with IC or non-IC construction. Wide flood optic.
Juno® IC1LED 600LM, dedicated 4 in LED new construction housing with integral light engine and choice of dimmable drivers: 11.5 W nominal dedicated 120 volt driver with forward phase and ELV dimming or 12.6W nominal universal 120V to 277 VAC driver with 0 to 10 VAC dimming. Shallow housing construction. IC housing designed for use with IC or non-IC construction. Wide flood optic.
Catalog Number IC1LEDG3-3K-1 Country of Origin US Diameter 4 in Gross Weight Per Pack 1 lb Height 6 in Lamp Wattage 10.5 W Mounting Type Recessed Series IC1LEDG3 Standards UL/cUL Listed, RoHS Compliant, Energy Star Certified Suitable For Use With LED Downlighting Type Round New Construction UNSPSC 39111515 UPC 11 66120932013 Width 12-1/4 in Stock Status NONSTOCK Brand Juno® Manufacturer Acuity Brands Ceiling Opening 4-1/2 in Housing Material Aluminum Insulation Type Insulated Lamp Type LED Voltage Rating 120 VAC Designed for use in IC (insulated ceiling) or non-IC construction Aluminum housing sealed for Air-Loc® compliance Housing is vertically adjustable to accommodate up to a 1-1/2 in ceiling thickness 600 lumens 90 CRI Dedicated 120 V only (forward phase and ELV dimmable) 3000K color temperature
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | IC1LEDG3-3K-1 |
| Country of Origin | US |
| Diameter | 4 in |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Height | 6 in |
| Lamp Wattage | 10.5 W |
| Mounting Type | Recessed |
| Series | IC1LEDG3 |
| Standards | UL/cUL Listed, RoHS Compliant, Energy Star Certified |
| Suitable For Use With | LED Downlighting |
| Type | Round New Construction |
| UNSPSC | 39111515 |
| UPC 11 | 66120932013 |
| Width | 12-1/4 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Juno® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Ceiling Opening | 4-1/2 in |
| Housing Material | Aluminum |
| Insulation Type | Insulated |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Designed for use in IC (insulated ceiling) or non-IC construction |
| Aluminum housing sealed for Air-Loc® compliance |
| Housing is vertically adjustable to accommodate up to a 1-1/2 in ceiling thickness |
| 600 lumens |
| 90 CRI |
| Dedicated 120 V only (forward phase and ELV dimmable) |
| 3000K color temperature |