or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Juno® 604B-ABZ 604 Downlight Super Sloped Baffle Trim, 8-3/16 in ID x 9-1/8 in OD, Halogen Lamp
Custom_Product_Images_Illustration
Juno® 604B-ABZ 604 Downlight Super Sloped Baffle Trim, 8-3/16 in ID x 9-1/8 in OD, Halogen Lamp
SKU247522
MFGR #604B-ABZ
$/ea
Baffles are the most popular of all residential recessed trims. They are deeply grooved to absorb extraneous light and create a crisp architectural appearance. They are economical, easy to maintain and available in black or white. Black baffles have low aperture brightness. White baffles blend with the ceiling to eliminate the appearance of dark holes and serve to soften light scallops on adjacent walls.
Baffles are the most popular of all residential recessed trims. They are deeply grooved to absorb extraneous light and create a crisp architectural appearance. They are economical, easy to maintain and available in black or white. Black baffles have low aperture brightness. White baffles blend with the ceiling to eliminate the appearance of dark holes and serve to soften light scallops on adjacent walls.
Catalog Number 604B-ABZ Color Black Country of Origin UKN Gross Weight Per Pack 1.2400 lb Mounting Type Ceiling Series 604 Standards ENERGY STAR Certified Type Downlight Super Sloped UNSPSC 39111515 UPC 11 66120907781 UPC 12 66120907781 Stock Status NONSTOCK Brand Juno® Manufacturer Acuity Brands Inside Diameter 8-3/16 in Lamp Type Halogen Outside Diameter 9-1/8 in Suitable For Use With IC928, TC928, TC928R, ICPL928, ICPL928R, IC928LED9G4, IC928LED14G4 Series Housing For use with IC928 90W PAR38, TC928/TC928R 150W PAR38, ICPL928-42 42W, ICPL928R-32 32W, IC928LED9G4/IC928LED14G4 series, IC928LWD9G4 series housing and lamp 5-1/8 x 6-7/8 in aperture For use with IC928 90W PAR38, TC928/TC928R 150W PAR38, ICPL928-42 42W, ICPL928R-32 32W, IC928LED9G4/IC928LED14G4 series, IC928LWD9G4 series housing and lamp
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 604B-ABZ |
| Color | Black |
| Country of Origin | UKN |
| Gross Weight Per Pack | 1.2400 lb |
| Mounting Type | Ceiling |
| Series | 604 |
| Standards | ENERGY STAR Certified |
| Type | Downlight Super Sloped |
| UNSPSC | 39111515 |
| UPC 11 | 66120907781 |
| UPC 12 | 66120907781 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Juno® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Inside Diameter | 8-3/16 in |
| Lamp Type | Halogen |
| Outside Diameter | 9-1/8 in |
| Suitable For Use With | IC928, TC928, TC928R, ICPL928, ICPL928R, IC928LED9G4, IC928LED14G4 Series Housing |
| For use with IC928 90W PAR38, TC928/TC928R 150W PAR38, ICPL928-42 42W, ICPL928R-32 32W, IC928LED9G4/IC928LED14G4 series, IC928LWD9G4 series housing and lamp |
| 5-1/8 x 6-7/8 in aperture |
| For use with IC928 90W PAR38, TC928/TC928R 150W PAR38, ICPL928-42 42W, ICPL928R-32 32W, IC928LED9G4/IC928LED14G4 series, IC928LWD9G4 series housing and lamp |