or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Juno® 247HZ-WH 247 Shallow Cone Trim, 7-5/8 in OD, Incandescent Lamp
Custom_Product_Images_Illustration
Juno® 247HZ-WH 247 Shallow Cone Trim, 7-5/8 in OD, Incandescent Lamp
SKU106813
MFGR #247S HZWH
$/ea
Juno® Shallow Cone Trim, Series: 247, 7-5/8 in Outside Dia, Incandescent Lamp, 5-3/4 in Height, For Use With: IC2, TC2, IC21, IC22, IC2W, IC23, APT2 Series Housing, Ceiling Mount, Haze, White
Juno® Shallow Cone Trim, Series: 247, 7-5/8 in Outside Dia, Incandescent Lamp, 5-3/4 in Height, For Use With: IC2, TC2, IC21, IC22, IC2W, IC23, APT2 Series Housing, Ceiling Mount, Haze, White
Alternate Catalog Number 243RYA Aperture Size 6-in Application Recessed Residential; Damp Location ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 247S HZWH Color White Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Haze Gross Weight Per Pack 0.7900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.36 Gross Weight UOM Metric kg Height 36.10 in Height [Metric] 91.6940 cm Length 43.30 in Length [Metric] 109.9820 cm Mounting Type Ceiling Series 247 Sub Brand Juno Type DOWNLIGHT UNSPSC 39111515 UPC 11 66120904967 UPC 12 661209049674 Warranty Description Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Width 21.50 in Width [Metric] 54.6100 cm Stock Status NONSTOCK Brand Juno® Manufacturer Acuity Brands Lamp Type Incandescent Outside Diameter 7-5/8 in Suitable For Use With IC2, TC2, IC21, IC22, IC2W, IC23, APT2 Series Housing Recessed Residential; Damp Location 6 in shallow cone trim 5-3/4 in aperture For use with IC2/TC2/TC2R 75W PAR30, 75W PAR30L, 65W BR30, IC21/IC21R 50W PAR30, 75W PAR30L, 65W BR30, IC22/IC2W/IC22S/IC22R 60W PAR30, 75W PAR30L, 65W BR30 housing and lamp For use with IC23/IC23W 60W PAR30, 75W PAR30L, 65W BR30, APT2 75W PAR30, 75W PAR30L, 65W BR30 housing and lamp Compatible with TR6, 6 in trim ring
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 243RYA |
| Aperture Size | 6-in |
| Application | Recessed Residential; Damp Location |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 247S HZWH |
| Color | White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Haze |
| Gross Weight Per Pack | 0.7900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 36.10 in |
| Height [Metric] | 91.6940 cm |
| Length | 43.30 in |
| Length [Metric] | 109.9820 cm |
| Mounting Type | Ceiling |
| Series | 247 |
| Sub Brand | Juno |
| Type | DOWNLIGHT |
| UNSPSC | 39111515 |
| UPC 11 | 66120904967 |
| UPC 12 | 661209049674 |
| Warranty Description | Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Width | 21.50 in |
| Width [Metric] | 54.6100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Juno® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Lamp Type | Incandescent |
| Outside Diameter | 7-5/8 in |
| Suitable For Use With | IC2, TC2, IC21, IC22, IC2W, IC23, APT2 Series Housing |
| Recessed Residential; Damp Location |
| 6 in shallow cone trim |
| 5-3/4 in aperture |
| For use with IC2/TC2/TC2R 75W PAR30, 75W PAR30L, 65W BR30, IC21/IC21R 50W PAR30, 75W PAR30L, 65W BR30, IC22/IC2W/IC22S/IC22R 60W PAR30, 75W PAR30L, 65W BR30 housing and lamp |
| For use with IC23/IC23W 60W PAR30, 75W PAR30L, 65W BR30, APT2 75W PAR30, 75W PAR30L, 65W BR30 housing and lamp |
| Compatible with TR6, 6 in trim ring |