or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® IT4LH-L Powr-Tie™ 4LH 1-Piece Extra Heavy Duty Cable Tie, 15.1 in L x 0.3 in W x 3/4 in THK, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® IT4LH-L Powr-Tie™ 4LH 1-Piece Extra Heavy Duty Cable Tie, 15.1 in L x 0.3 in W x 3/4 in THK, Nylon
SKU966650
MFGR #IT4LH-L
$/ea
IDEAL® Powr-Tie™ Cable Tie, 1-Piece Extra Heavy Duty, Series: 4LH, 15.1 in Length, 0.3 in Width, 3/4 in Thickness, 3/16 to 4-1/16 in Bundle Dia, 120 lb Tensile, 185 deg F, Nylon, Natural
IDEAL® Powr-Tie™ Cable Tie, 1-Piece Extra Heavy Duty, Series: 4LH, 15.1 in Length, 0.3 in Width, 3/4 in Thickness, 3/16 to 4-1/16 in Bundle Dia, 120 lb Tensile, 185 deg F, Nylon, Natural
Application For Most Applications ARRA Compliant Y Bundle Diameter 3/16 To 4-1/16 in Buy American Compliant Y Catalog Number IT4LH-L Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Length [Metric] 43.1800 cm Lock Mechanism Superior Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series IT Series Standard Mil-Spec MS3367-3-9, CSA, RU Listed, RoHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantMilitary Specification MS3367-3-9CSA CertifiedRU ListedUL94 V-2 Flammability Rating Sub Brand Powr-Tie Temperature Rating 185 °F Tensile Strength 120 LB Type Light Heavy-Duty, Heavy-Duty & Extra Heavy-Duty UNSPSC 39121703 UPC 11 78325057464 UPC 12 783250574643 Width [Metric] 16.5100 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Color Ivory Length 17.00 in Load Capacity Mil-Spec MS3367-3-9, CSA, RU Listed, RoHS Material Nylon Thickness 075 in Width 6.50 in For Most Applications Features: Quality Construction: One-Piece Design For Added Strength; Superior Locking Mechanism; Exceeds Industry Tensile Strength Ratings; Low Insertion Force: Tapered Thin Tip Reduces Initial Friction; Lowest Insertion Force With The Highest Tensile Strength; Reduces Installation Fatigue; No Burrs Or Sharp Edges: Smooth Corners Provide Added Safety; Rounded Edges Eliminate Insulation Damage; Stepped Tail Gripper: Tapered Tail Grip Assures Positive Threading; Angled Tail: Provides Quicker Initial Insertion; Lowers Installation Costs; Meets Ul 94V-2 Flammability Ratings; 85°C/185°F Working Temperature Quality construction 1-piece design for added strength Superior locking mechanism Exceeds industry tensile strength ratings Low insertion force tapered thin tip reduces initial friction Lowest insertion force with the highest tensile strength Reduces installation fatigue No burrs or sharp edges, smooth corners provide added safety Rounded edges eliminate insulation damage Stepped tail gripper tapered tail grip assures positive threading Angled tail provides quicker initial insertion Lowers installation costs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Most Applications |
| ARRA Compliant | Y |
| Bundle Diameter | 3/16 To 4-1/16 in |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | IT4LH-L |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Length [Metric] | 43.1800 cm |
| Lock Mechanism | Superior |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | IT Series |
| Standard | Mil-Spec MS3367-3-9, CSA, RU Listed, RoHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantMilitary Specification MS3367-3-9CSA CertifiedRU ListedUL94 V-2 Flammability Rating |
| Sub Brand | Powr-Tie |
| Temperature Rating | 185 °F |
| Tensile Strength | 120 LB |
| Type | Light Heavy-Duty, Heavy-Duty & Extra Heavy-Duty |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 78325057464 |
| UPC 12 | 783250574643 |
| Width [Metric] | 16.5100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Color | Ivory |
| Length | 17.00 in |
| Load Capacity | Mil-Spec MS3367-3-9, CSA, RU Listed, RoHS |
| Material | Nylon |
| Thickness | 075 in |
| Width | 6.50 in |
| For Most Applications |
| Features: Quality Construction: One-Piece Design For Added Strength; Superior Locking Mechanism; Exceeds Industry Tensile Strength Ratings; Low Insertion Force: Tapered Thin Tip Reduces Initial Friction; Lowest Insertion Force With The Highest Tensile Strength; Reduces Installation Fatigue; No Burrs Or Sharp Edges: Smooth Corners Provide Added Safety; Rounded Edges Eliminate Insulation Damage; Stepped Tail Gripper: Tapered Tail Grip Assures Positive Threading; Angled Tail: Provides Quicker Initial Insertion; Lowers Installation Costs; Meets Ul 94V-2 Flammability Ratings; 85°C/185°F Working Temperature |
| Quality construction 1-piece design for added strength |
| Superior locking mechanism |
| Exceeds industry tensile strength ratings |
| Low insertion force tapered thin tip reduces initial friction |
| Lowest insertion force with the highest tensile strength |
| Reduces installation fatigue |
| No burrs or sharp edges, smooth corners provide added safety |
| Rounded edges eliminate insulation damage |
| Stepped tail gripper tapered tail grip assures positive threading |
| Angled tail provides quicker initial insertion |
| Lowers installation costs |