or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEAL®
Ideal® Blued-Steel™ 31-052 Replacement Fish Tape, 1/4 in W, 200 ft Blade, Flat Blade Profile, Carbon Steel, Blue
Custom_Product_Images_Illustration
IDEAL®
Ideal® Blued-Steel™ 31-052 Replacement Fish Tape, 1/4 in W, 200 ft Blade, Flat Blade Profile, Carbon Steel, Blue
SKU23258
MFGR #31-052
Your Cost: $124.60/ea
Perfect for longer conduit runs, this fish tape boasts the highest tensile strength, and highest grade carbon steel for professional durability and reliability. The Blued-Steel™ also provides rust and corrosion resistance for longer life. The Tuff-Grip™ Pro case and handle are impact resistant, while the unique design keeps the wire inside the case, even after a long fall. Multiple width, length and eyelet options are available for ease of use for any application. Replacement tapes also available.
Perfect for longer conduit runs, this fish tape boasts the highest tensile strength, and highest grade carbon steel for professional durability and reliability. The Blued-Steel™ also provides rust and corrosion resistance for longer life. The Tuff-Grip™ Pro case and handle are impact resistant, while the unique design keeps the wire inside the case, even after a long fall. Multiple width, length and eyelet options are available for ease of use for any application. Replacement tapes also available.
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 31-052 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 540.00 Gross Volume per Pack Metric 8849.03 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 10.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.85 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Length 16.00 in Length [Metric] 40.6400 cm Material Carbon Steel Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standards RoHS Compliant Sub Brand Blued-Steel Tape End Formed Hook Tensile Strength 1600 LB Thickness 060 in UNSPSC 27113101 UPC 11 78325031052 UPC 12 783250310524 Width 13.50 in Width [Metric] 34.2900 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Features: Industry's Straightest Wire; Stiffer For Long Runs; Highest Grade Carbon Steel; Tensile Strength 1,600 LB; Multiple Options In Width, Length And Eyelet For Ease Of Use Laser etched in 12 in increments to provide instant conduit length Unique finish is non-oily and resists rust Industry's straightest wire Stiffer for long runs Length and eyelet for ease of use Boasts the highest tensile strength, and highest grade carbon steel for professional durability and reliability Formed hook end 0.06 in THK Highest Grade Carbon Steel blade
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 31-052 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 540.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 8849.03 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 10.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.85 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Length | 16.00 in |
| Length [Metric] | 40.6400 cm |
| Material | Carbon Steel |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | Blued-Steel |
| Tape End | Formed Hook |
| Tensile Strength | 1600 LB |
| Thickness | 060 in |
| UNSPSC | 27113101 |
| UPC 11 | 78325031052 |
| UPC 12 | 783250310524 |
| Width | 13.50 in |
| Width [Metric] | 34.2900 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Features: Industry's Straightest Wire; Stiffer For Long Runs; Highest Grade Carbon Steel; Tensile Strength 1,600 LB; Multiple Options In Width, Length And Eyelet For Ease Of Use |
| Laser etched in 12 in increments to provide instant conduit length |
| Unique finish is non-oily and resists rust |
| Industry's straightest wire |
| Stiffer for long runs |
| Length and eyelet for ease of use |
| Boasts the highest tensile strength, and highest grade carbon steel for professional durability and reliability |
| Formed hook end |
| 0.06 in THK |
| Highest Grade Carbon Steel blade |