or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEAL®
Ideal® 90-173 Flexible Bit Extension, 36 in OAL
Custom_Product_Images_Illustration
IDEAL®
Ideal® 90-173 Flexible Bit Extension, 36 in OAL
SKU954468
MFGR #90-173
Your Cost: $49.26/ea
IDEAL® Bit Extension, Flexible, 36 in Overall Length, Gray/Silver
IDEAL® Bit Extension, Flexible, 36 in Overall Length, Gray/Silver
Application For 3/16 IN And 1/4 IN Shaft Diameters ARRA Compliant C Brand IDEAL® Buy American Compliant C Catalog Number 90-173 Country of Origin USA Currency USD Drive Type RoHS EU RoHS Indicator Y Finish Gray/Silver Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.00 in Height [Metric] 25.4000 mm Impact Rated For 3/16 IN And 1/4 IN Shaft Diameters Length 38.00 in Length [Metric] 96.5200 cm Manufacturer Ideal Industries Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Measurement System Features: Three Lengths Available For 3/16 IN And 1/4 IN Shaft Diameters; Connect To Chuck End Of Shaft To Increase The Length Of The Bit Overall Length 36 in Series Flexible Standard RoHS Stock Status NONSTOCK Type Flexible UNSPSC 27112813 UPC 11 78325090173 UPC 12 783250901739 Width 1.00 in Width [Metric] 25.4000 mm For 3/16 IN And 1/4 IN Shaft Diameters Features: Three Lengths Available For 3/16 IN And 1/4 IN Shaft Diameters; Connect To Chuck End Of Shaft To Increase The Length Of The Bit Connect to chuck end of shaft to increase the length of the bit
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For 3/16 IN And 1/4 IN Shaft Diameters |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | IDEAL® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 90-173 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Drive Type | RoHS |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Gray/Silver |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 25.4000 mm |
| Impact Rated | For 3/16 IN And 1/4 IN Shaft Diameters |
| Length | 38.00 in |
| Length [Metric] | 96.5200 cm |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Measurement System | Features: Three Lengths Available For 3/16 IN And 1/4 IN Shaft Diameters; Connect To Chuck End Of Shaft To Increase The Length Of The Bit |
| Overall Length | 36 in |
| Series | Flexible |
| Standard | RoHS |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Flexible |
| UNSPSC | 27112813 |
| UPC 11 | 78325090173 |
| UPC 12 | 783250901739 |
| Width | 1.00 in |
| Width [Metric] | 25.4000 mm |
| For 3/16 IN And 1/4 IN Shaft Diameters |
| Features: Three Lengths Available For 3/16 IN And 1/4 IN Shaft Diameters; Connect To Chuck End Of Shaft To Increase The Length Of The Bit |
| Connect to chuck end of shaft to increase the length of the bit |