or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 89-507 Terminal Strip, Shorting Block, 6-Pole, 22-6 AWG
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 89-507 Terminal Strip, Shorting Block, 6-Pole, 22-6 AWG
SKU437653
MFGR #89-507
$/ea
IDEAL Terminal Strips are designed and manufactured to be rugged, reliable, and easy to use. A thermoplastic base and corrosion-resistant screws and hardware provide extended service life. Optional accessories provide convenient, versatile application. Available in a wide variety of circuit configurations, electrical ratings and center spacings, an IDEAL terminal strip is available for virtually any job
IDEAL Terminal Strips are designed and manufactured to be rugged, reliable, and easy to use. A thermoplastic base and corrosion-resistant screws and hardware provide extended service life. Optional accessories provide convenient, versatile application. Available in a wide variety of circuit configurations, electrical ratings and center spacings, an IDEAL terminal strip is available for virtually any job
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 89-507 Coolant Supply Internal Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3584 lb Gross Weight per Pack Metric 0.16 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Length 8.00 in Length [Metric] 20.3200 cm Material Nickle-Plated Brass Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Spacing 0.625 in Standard CSA, UL Listed, RoHS Standards LR15364 CSA Certified, RJ Certified, RoHS Compliant, UL94V-0 Flammability Rating, UL E62622 Listed UNSPSC 39121407 UPC 11 78325089507 UPC 12 783250895076 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Amperage Rating 60 A Voltage Rating 600 V Wire Size 22 - 6 AWG Features: Torque Rating of 20 in-lbs; Rugged base eliminates breakage; Center spacing 0.625 IN (15.9 mm); Accepts #22 to #6 AWG wire; Corrosion resistant surface plates w/ #8-32 philslot screws; Rated to 600V, 60A; Accessory jumpers available; Heavy-duty, corrosion-resistant screws, surface plates and optional hardware; Accessory hardware provides a variety of termination options; Available cover helps prevent contact with live terminals; Rugged polyester thermoplastic base (UL Rated 94V-0); Operating temperature rated from 130°C (260°F) to -40°C (-40°F); UL Recognized (E62622) and CSA Certified (LR15364).; Number Of Circuits: 6; Torque Rating: 20 IN-LB; Terminal Screw Size: 6 Rugged base eliminates breakage, rugged polyester thermoplastic base for added durability Corrosion resistant surface plates with NO 8 - 32 philslot screws Heavy-duty, corrosion-resistant screws, surface plates and optional hardware Accessory hardware provides a variety of termination options Available cover helps prevent contact with live terminals Nickel-plated brass terminal screws 6 number of circuits Clear/White cover
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 89-507 |
| Coolant Supply | Internal |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3584 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Length | 8.00 in |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Material | Nickle-Plated Brass |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Spacing | 0.625 in |
| Standard | CSA, UL Listed, RoHS |
| Standards | LR15364 CSA Certified, RJ Certified, RoHS Compliant, UL94V-0 Flammability Rating, UL E62622 Listed |
| UNSPSC | 39121407 |
| UPC 11 | 78325089507 |
| UPC 12 | 783250895076 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Amperage Rating | 60 A |
| Voltage Rating | 600 V |
| Wire Size | 22 - 6 AWG |
| Features: Torque Rating of 20 in-lbs; Rugged base eliminates breakage; Center spacing 0.625 IN (15.9 mm); Accepts #22 to #6 AWG wire; Corrosion resistant surface plates w/ #8-32 philslot screws; Rated to 600V, 60A; Accessory jumpers available; Heavy-duty, corrosion-resistant screws, surface plates and optional hardware; Accessory hardware provides a variety of termination options; Available cover helps prevent contact with live terminals; Rugged polyester thermoplastic base (UL Rated 94V-0); Operating temperature rated from 130°C (260°F) to -40°C (-40°F); UL Recognized (E62622) and CSA Certified (LR15364).; Number Of Circuits: 6; Torque Rating: 20 IN-LB; Terminal Screw Size: 6 |
| Rugged base eliminates breakage, rugged polyester thermoplastic base for added durability |
| Corrosion resistant surface plates with NO 8 - 32 philslot screws |
| Heavy-duty, corrosion-resistant screws, surface plates and optional hardware |
| Accessory hardware provides a variety of termination options |
| Available cover helps prevent contact with live terminals |
| Nickel-plated brass terminal screws |
| 6 number of circuits |
| Clear/White cover |