or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 89-5047 Type BNC Compression Connector, 20 - 18 AWG Cable, RG-59 Cable
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 89-5047 Type BNC Compression Connector, 20 - 18 AWG Cable, RG-59 Cable
SKU531523
MFGR #89-5047
$/ea
IDEAL® Compression Connector, Type BNC, 20 - 18 AWG Cable, RG-59 Cable, 75 Ohm Impedance, Brass, Nickel Plated
IDEAL® Compression Connector, Type BNC, 20 - 18 AWG Cable, RG-59 Cable, 75 Ohm Impedance, Brass, Nickel Plated
Application For CCTV System Installations/Integrations And General Purpose Applications on RG 59 Cable ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 89-5047 Conductor Range 029 - 042 IN, 20 - 18 AWG Solid Center Conductor Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Nickel Gross Volume Per Pack 47.25 Gross Volume per Pack Metric 774.29 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0429 lb Gross Weight per Pack Metric 0.68 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Impedance 75 Ohm Length 5.25 in Length [Metric] 13.3350 cm Material Brass Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series BNC Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type BNC UNSPSC 39121414 UPC 11 78325068940 UPC 12 783250689408 Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Cable Size 20 to 18 AWG Solid Cable Type RG-59 Frequency Rating Nickel-Plated Termination Type Brass For CCTV System Installations/Integrations And General Purpose Applications on RG 59 Cable Features: Nickel-Plated, Brass-Construction For Superior Corrosion Resistance; Moisture-Inhibiting Design; Approved For Indoor And Outdoor Use; Use 30-793 Compression Tool; 75 OHM Nominal Impedance; Gold-Plated Pin Contact Area; Available In Plenum Versions; Nominal Impedance: 75 OHM; Dielectric Diameter: 0.140 - 0.150 IN; Coaxial Cable Type: RG-59; Overall Jacket Diameter: 0.220 - 0.250 IN InSite™ technology gives installers a large, 360 deg visual indication that the coax cable has been correctly and completely inserted Nickel-plated, brass-construction for superior corrosion-resistance Moisture-inhibiting design 029 - 042 in conductor range 0.14 - 0.15 in diameter dielectric 0.22 - 0.25 in diameter overall jacket RG-59 cable
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For CCTV System Installations/Integrations And General Purpose Applications on RG 59 Cable |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 89-5047 |
| Conductor Range | 029 - 042 IN, 20 - 18 AWG Solid Center Conductor |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Nickel |
| Gross Volume Per Pack | 47.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 774.29 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0429 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Impedance | 75 Ohm |
| Length | 5.25 in |
| Length [Metric] | 13.3350 cm |
| Material | Brass |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | BNC |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | BNC |
| UNSPSC | 39121414 |
| UPC 11 | 78325068940 |
| UPC 12 | 783250689408 |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Cable Size | 20 to 18 AWG Solid |
| Cable Type | RG-59 |
| Frequency Rating | Nickel-Plated |
| Termination Type | Brass |
| For CCTV System Installations/Integrations And General Purpose Applications on RG 59 Cable |
| Features: Nickel-Plated, Brass-Construction For Superior Corrosion Resistance; Moisture-Inhibiting Design; Approved For Indoor And Outdoor Use; Use 30-793 Compression Tool; 75 OHM Nominal Impedance; Gold-Plated Pin Contact Area; Available In Plenum Versions; Nominal Impedance: 75 OHM; Dielectric Diameter: 0.140 - 0.150 IN; Coaxial Cable Type: RG-59; Overall Jacket Diameter: 0.220 - 0.250 IN |
| InSite™ technology gives installers a large, 360 deg visual indication that the coax cable has been correctly and completely inserted |
| Nickel-plated, brass-construction for superior corrosion-resistance |
| Moisture-inhibiting design |
| 029 - 042 in conductor range |
| 0.14 - 0.15 in diameter dielectric |
| 0.22 - 0.25 in diameter overall jacket |
| RG-59 cable |