or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 89-324 Terminal Strip Jumper for use with 89-300 Series Terminal Strips, Over Barrier Slip-On, Box of 10
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 89-324 Terminal Strip Jumper for use with 89-300 Series Terminal Strips, Over Barrier Slip-On, Box of 10
SKU484407
MFGR #89-324
$/ea
IDEAL, Jumper, Over Barrier Slip-on, Size: 0.375 IN Center Spacing
IDEAL, Jumper, Over Barrier Slip-on, Size: 0.375 IN Center Spacing
Application For Terminal Strip Series 89-300 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 89-324 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.70 in Height [Metric] 17.7800 mm Length 3.80 in Length [Metric] 9.6520 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Number Of Poles 2 Series Over Barrier Slip-on Size 0.375 IN Center Spacing Standard ROHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Suitable For Use With 89-300 Series Terminal Strip Type Over Barrier Slip-on UNSPSC 39121426 UPC 11 78325089324 UPC 12 783250893249 Width 1.90 in Width [Metric] 4.8260 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Construction Style For Terminal Strip Series 89-300 Material 0.375 IN Center Spacing For Terminal Strip Series 89-300 Features: Provides Easy Connection Of Multiple Circuits, Use With Terminal Strip Series 89-300 Provides easy connection of multiple circuits 3/8 in center spacing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Terminal Strip Series 89-300 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 89-324 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.70 in |
| Height [Metric] | 17.7800 mm |
| Length | 3.80 in |
| Length [Metric] | 9.6520 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Number Of Poles | 2 |
| Series | Over Barrier Slip-on |
| Size | 0.375 IN Center Spacing |
| Standard | ROHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Suitable For Use With | 89-300 Series Terminal Strip |
| Type | Over Barrier Slip-on |
| UNSPSC | 39121426 |
| UPC 11 | 78325089324 |
| UPC 12 | 783250893249 |
| Width | 1.90 in |
| Width [Metric] | 4.8260 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Construction Style | For Terminal Strip Series 89-300 |
| Material | 0.375 IN Center Spacing |
| For Terminal Strip Series 89-300 |
| Features: Provides Easy Connection Of Multiple Circuits, Use With Terminal Strip Series 89-300 |
| Provides easy connection of multiple circuits |
| 3/8 in center spacing |