or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEAL®
Ideal® 89-224 Over Barrier Slip-On Terminal Strip Jumper, 3.8 in L x 1.9 in W x 0.7 in H
Custom_Product_Images_Illustration
IDEAL®
Ideal® 89-224 Over Barrier Slip-On Terminal Strip Jumper, 3.8 in L x 1.9 in W x 0.7 in H
SKU466840
MFGR #89-224
Your Cost: $25.80/ea
IDEAL terminal strips are designed and manufactured to be rugged, reliable and easy to use. A thermoplastic base and corrosion-resistant screws and hardware provide extended service life. Optional accessories provide convenient, versatile application. Available in a wide variety of circuit configurations, electrical ratings and center spacing, an IDEAL terminal strip is available for virtually any job.
IDEAL terminal strips are designed and manufactured to be rugged, reliable and easy to use. A thermoplastic base and corrosion-resistant screws and hardware provide extended service life. Optional accessories provide convenient, versatile application. Available in a wide variety of circuit configurations, electrical ratings and center spacing, an IDEAL terminal strip is available for virtually any job.
Application For Terminal Strip Series 89-200 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 89-224 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0550 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.70 in Height [Metric] 17.7800 mm Length 3.80 in Length [Metric] 9.6520 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Number Of Poles 2 Series Over Barrier Slip-on Size 0.562 IN Center Spacing Standard RoHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Suitable For Use With 89-200 Series Terminal Strip Type Over Barrier Slip-on UNSPSC 39121426 UPC 11 78325089224 UPC 12 783250892242 Width 1.90 in Width [Metric] 4.8260 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Construction Style For Terminal Strip Series 89-200 Dimensions 3.8 in L x 1.9 in W x 0.7 in H Material 0.562 IN Center Spacing For Terminal Strip Series 89-200 Features: Provides Easy Connection Of Multiple Circuits, Use With Terminal Strip Series 89-200 Provides easy connection of multiple circuits 0.562 in center spacing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Terminal Strip Series 89-200 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 89-224 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0550 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.70 in |
| Height [Metric] | 17.7800 mm |
| Length | 3.80 in |
| Length [Metric] | 9.6520 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Number Of Poles | 2 |
| Series | Over Barrier Slip-on |
| Size | 0.562 IN Center Spacing |
| Standard | RoHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Suitable For Use With | 89-200 Series Terminal Strip |
| Type | Over Barrier Slip-on |
| UNSPSC | 39121426 |
| UPC 11 | 78325089224 |
| UPC 12 | 783250892242 |
| Width | 1.90 in |
| Width [Metric] | 4.8260 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Construction Style | For Terminal Strip Series 89-200 |
| Dimensions | 3.8 in L x 1.9 in W x 0.7 in H |
| Material | 0.562 IN Center Spacing |
| For Terminal Strip Series 89-200 |
| Features: Provides Easy Connection Of Multiple Circuits, Use With Terminal Strip Series 89-200 |
| Provides easy connection of multiple circuits |
| 0.562 in center spacing |