or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 89-045 TLC™ Type F Compression Connector, RG-6 Cable
SKU424461
MFGR #89-045
Your Cost: $1.2536/ea($125.36 / c)
The new TLC™ (Tool-Less Compression) RG-6 F compression connector is our simplest, fastest and lowest total cost solution for installing compression connectors. Designed to save the installer Time, Labor, and Cost when installing indoor RG-6 F-Type connections no compression tool is required to terminate these connectors.
The new TLC™ (Tool-Less Compression) RG-6 F compression connector is our simplest, fastest and lowest total cost solution for installing compression connectors. Designed to save the installer Time, Labor, and Cost when installing indoor RG-6 F-Type connections no compression tool is required to terminate these connectors.
Application Terminating an F Style connection onto RG 6 Quad Coax . ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 89-045 Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Nickel Gross Volume Per Pack 26.56 Gross Volume per Pack Metric 435.24 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.9500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.43 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Length 4.25 in Length [Metric] 10.7950 cm Material Brass Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standards RoHS Compliant Sub Brand OmniCONN Type F-Type UNSPSC 39121414 UPC 11 78325089045 UPC 12 783250890453 Width 2.50 in Width [Metric] 6.3500 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Terminating an F Style connection onto RG 6 Quad Coax . Features: OmniCONN F compression connectors install easily onto standard RG 6 and RG 6Quad cables; Non corrosive nickel plated brass body and polycarbonate bushing; Delrin/Nylon adapter sleeve and o-ring provide double protection for a watertight seal; Free spinning hex nut for ease of installation onto all 7/16 IN ports 75 OHM nominal impedance; Bandwidth up to 3 GHZ; Nominal Impedance: 75 OHM; Ports Size: 7/16 IN; Coaxial Cable Type: RG-6; Bandwidth: 3 GHZ; Dielectric Diameter: 0.175 - 0.183 IN; Overall Jacket Diameter: 0.260 - 0.280 IN OmniCONN™ F compression connectors install easily onto standard RG-6 and RG-6 Quad cable Non-corrosive nickel plated brass body and polycarbonate bushing Delrin/Nylon adapter sleeve and o-ring provide double protection for a watertight seal Free spinning hex nut for ease of installation onto all 7/16 in ports Bandwidth up to 3 GHZ 7/16 in Ports Size 0.26 - 0.28 in diameter overall jacket 0.175 - 0.183 in diameter dielectric TLC™ series connectors feature a sliding post design to capture and secure the cable inside of the connector After the cable is inserted, tightening the connector to the device completes assembly process, creating a 360 deg compression point and a permanent connection These connectors are designed for applications from 5MHz to 3GHz including CATV and satellite RG-6 Quad cable
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Terminating an F Style connection onto RG 6 Quad Coax . |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 89-045 |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Nickel |
| Gross Volume Per Pack | 26.56 |
| Gross Volume per Pack Metric | 435.24 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.43 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Length | 4.25 in |
| Length [Metric] | 10.7950 cm |
| Material | Brass |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | OmniCONN |
| Type | F-Type |
| UNSPSC | 39121414 |
| UPC 11 | 78325089045 |
| UPC 12 | 783250890453 |
| Width | 2.50 in |
| Width [Metric] | 6.3500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Terminating an F Style connection onto RG 6 Quad Coax . |
| Features: OmniCONN F compression connectors install easily onto standard RG 6 and RG 6Quad cables; Non corrosive nickel plated brass body and polycarbonate bushing; Delrin/Nylon adapter sleeve and o-ring provide double protection for a watertight seal; Free spinning hex nut for ease of installation onto all 7/16 IN ports 75 OHM nominal impedance; Bandwidth up to 3 GHZ; Nominal Impedance: 75 OHM; Ports Size: 7/16 IN; Coaxial Cable Type: RG-6; Bandwidth: 3 GHZ; Dielectric Diameter: 0.175 - 0.183 IN; Overall Jacket Diameter: 0.260 - 0.280 IN |
| OmniCONN™ F compression connectors install easily onto standard RG-6 and RG-6 Quad cable |
| Non-corrosive nickel plated brass body and polycarbonate bushing |
| Delrin/Nylon adapter sleeve and o-ring provide double protection for a watertight seal |
| Free spinning hex nut for ease of installation onto all 7/16 in ports |
| Bandwidth up to 3 GHZ |
| 7/16 in Ports Size |
| 0.26 - 0.28 in diameter overall jacket |
| 0.175 - 0.183 in diameter dielectric |
| TLC™ series connectors feature a sliding post design to capture and secure the cable inside of the connector |
| After the cable is inserted, tightening the connector to the device completes assembly process, creating a 360 deg compression point and a permanent connection |
| These connectors are designed for applications from 5MHz to 3GHz including CATV and satellite |
| RG-6 Quad cable |