or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 74-003 Conduit Bender Head, For Use With: 1 in EMT, 3/4 in IMC, Rigid Conduit, Ductile Iron
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 74-003 Conduit Bender Head, For Use With: 1 in EMT, 3/4 in IMC, Rigid Conduit, Ductile Iron
SKU23493
MFGR #74-003
Your Cost: $87.43/ea
IDEAL® Iron conduit bender head with handle has ductile iron construction for exceptional durability and rugged construction that withstands a lifetime of heavy use. Baked-on blue enamel finish on the handle resists corrosion and enhances visibility. Bends conduit pipes to fit around any corner, ceiling, wall or irregularly shaped passageways. It features precision marks locating degree scale, star, arrow and rim notch for perfect bends every time. Bender head has easy visibility markings that are raised and cast into both sides. It has a deeply serrated steps and grooved internal hook surface that prevents slippage, while applying high leverage. It is heat treated for extra strength and reinforced at stress points for longer life. Uses the Benfield bending system, which is standard to the industry, resulting in accurate and dependable bends. Includes convenient bending guide as a reference for basic bends. Four sizes provided to accommodates four sizes of pipe. Available complete with head and handle both included, as well as the handle and head each sold separately as a replacement part.
IDEAL® Iron conduit bender head with handle has ductile iron construction for exceptional durability and rugged construction that withstands a lifetime of heavy use. Baked-on blue enamel finish on the handle resists corrosion and enhances visibility. Bends conduit pipes to fit around any corner, ceiling, wall or irregularly shaped passageways. It features precision marks locating degree scale, star, arrow and rim notch for perfect bends every time. Bender head has easy visibility markings that are raised and cast into both sides. It has a deeply serrated steps and grooved internal hook surface that prevents slippage, while applying high leverage. It is heat treated for extra strength and reinforced at stress points for longer life. Uses the Benfield bending system, which is standard to the industry, resulting in accurate and dependable bends. Includes convenient bending guide as a reference for basic bends. Four sizes provided to accommodates four sizes of pipe. Available complete with head and handle both included, as well as the handle and head each sold separately as a replacement part.
ARRA Compliant C Brand IDEAL® Buy American Compliant C Catalog Number 74-003 Construction Ductile Iron Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish 1 IN EMT Gross Volume Per Pack 270.00 Gross Volume per Pack Metric 4424.52 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 2.37 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Length 15.00 in Length [Metric] 38.1000 cm Manufacturer Ideal Industries Material Ductile Iron Series Ductile Iron Specifications 6-37/64 in Centerline Bend Radius Standard RoHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With 1 in EMT Type Ductile Iron UNSPSC 27112503 UPC 11 78325074003 UPC 12 783250740031 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | IDEAL® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 74-003 |
| Construction | Ductile Iron |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | 1 IN EMT |
| Gross Volume Per Pack | 270.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4424.52 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.37 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length | 15.00 in |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material | Ductile Iron |
| Series | Ductile Iron |
| Specifications | 6-37/64 in Centerline Bend Radius |
| Standard | RoHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | 1 in EMT |
| Type | Ductile Iron |
| UNSPSC | 27112503 |
| UPC 11 | 78325074003 |
| UPC 12 | 783250740031 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |