or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 65U Breakaway Streetlight Connector, In-Line Fused, Crimp
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 65U Breakaway Streetlight Connector, In-Line Fused, Crimp
SKU440373
MFGR #65U
$/ea
Buchanan® Breakaway connector kits are designed for use in highway lighting, area lighting, flood lighting, and power distribution circuits in the wire range of #14 to #2 AWG. The kits install easily in 5 minutes or less using only a knife, wire stripper, and crimp tool - eliminating the need for special equipment, potting, tape, extra crimp inserts, resins, and cure time. The built in "breakaway" design prevents broken wires and the de-energization of a complete circuit when one component, such as a light standard, fails due to vehicular impact. The kits separate safely under tension, retaining the fuse in the harmless load side, eliminating danger and electrical shock.
Buchanan® Breakaway connector kits are designed for use in highway lighting, area lighting, flood lighting, and power distribution circuits in the wire range of #14 to #2 AWG. The kits install easily in 5 minutes or less using only a knife, wire stripper, and crimp tool - eliminating the need for special equipment, potting, tape, extra crimp inserts, resins, and cure time. The built in "breakaway" design prevents broken wires and the de-energization of a complete circuit when one component, such as a light standard, fails due to vehicular impact. The kits separate safely under tension, retaining the fuse in the harmless load side, eliminating danger and electrical shock.
Amperage Rating 100m-30 A Application In-Line Phase, Fused Breakaway ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 65U Connector Type Crimp Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.00 in Height [Metric] 25.4000 mm Length 5.75 in Length [Metric] 14.6050 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standard ROHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Breakaway In-Line Kits, Fused UNSPSC 39121446 UPC 11 78178900258 UPC 12 781789002583 Width 5.00 in Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Cable Diameter 0.12 to 0.43 in Conductor Size 12 to 6 AWG Voltage Rating 600 V In-Line Phase, Fused Breakaway Features: Safely Separates Upon Impact Without Breaking Wires; Fewer Parts Than Competitive Brands; Line Side Cable Size: 12 - 6 AWG; Line Side Crimp Type: Copper; Line Side Insulation Diameter: .120 - .430 IN; Load Side Cable Size: 12 - 6 AWG; Load Side Crimp Type: Copper; Load Side Insulation Diameter: .120 - .430 IN Safely separates upon impact without breaking wires Fewer parts than competitive brands for better protection No special equipment necessary requires only a knife, wire stripper, hex tool and crimp tool Spring-loaded contacts compensate for thermal expansion
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 100m-30 A |
| Application | In-Line Phase, Fused Breakaway |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 65U |
| Connector Type | Crimp |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 25.4000 mm |
| Length | 5.75 in |
| Length [Metric] | 14.6050 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standard | ROHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Breakaway In-Line Kits, Fused |
| UNSPSC | 39121446 |
| UPC 11 | 78178900258 |
| UPC 12 | 781789002583 |
| Width | 5.00 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Cable Diameter | 0.12 to 0.43 in |
| Conductor Size | 12 to 6 AWG |
| Voltage Rating | 600 V |
| In-Line Phase, Fused Breakaway |
| Features: Safely Separates Upon Impact Without Breaking Wires; Fewer Parts Than Competitive Brands; Line Side Cable Size: 12 - 6 AWG; Line Side Crimp Type: Copper; Line Side Insulation Diameter: .120 - .430 IN; Load Side Cable Size: 12 - 6 AWG; Load Side Crimp Type: Copper; Load Side Insulation Diameter: .120 - .430 IN |
| Safely separates upon impact without breaking wires |
| Fewer parts than competitive brands for better protection |
| No special equipment necessary requires only a knife, wire stripper, hex tool and crimp tool |
| Spring-loaded contacts compensate for thermal expansion |