or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 61-342 Test-Pro® 340 Digital Multimeter, 400 mV to 600 VAC/VDC, 4 to 10 A AC/DC, 400 to 40 mOhm
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 61-342 Test-Pro® 340 Digital Multimeter, 400 mV to 600 VAC/VDC, 4 to 10 A AC/DC, 400 to 40 mOhm
SKU506819
MFGR #61-342
Your Cost: $144.98/ea
IDEAL® Test-Pro® Digital Multimeter, Series: 340, 400 mV to 600 VAC/VDC, 4 to 10 A AC/DC, 10 Hz to 10 MHz, 400 to 40 mOhm, Safety Rating: UL 61010B-1, UL 61010B-2-031, EN 61010-1, EN61010-2-031, Cat IV 600 VAC, Cat III 1000 VAC, 40 nF to 4000 uF, +/- 0.5% reading + 5 digits Accuracy, 0.1 mV to 1 VAC/VDC Resolution, 3-3/4 Digit LCD Display, Alkaline Battery Type, <1 mA/2.5 VDC Diode Test, 7.1 in H x 3.6 in W x 1.7 in D, -50 to 800 deg C
IDEAL® Test-Pro® Digital Multimeter, Series: 340, 400 mV to 600 VAC/VDC, 4 to 10 A AC/DC, 10 Hz to 10 MHz, 400 to 40 mOhm, Safety Rating: UL 61010B-1, UL 61010B-2-031, EN 61010-1, EN61010-2-031, Cat IV 600 VAC, Cat III 1000 VAC, 40 nF to 4000 uF, +/- 0.5% reading + 5 digits Accuracy, 0.1 mV to 1 VAC/VDC Resolution, 3-3/4 Digit LCD Display, Alkaline Battery Type, <1 mA/2.5 VDC Diode Test, 7.1 in H x 3.6 in W x 1.7 in D, -50 to 800 deg C
Amperage Rating 400 uA to 10 A ARRA Compliant N Bandwidth 400 KOHM/4 KOHM/ 40 KOHM At ?(1 PCT+2) Accuracy, 4 MOHM At ?(1.2 PCT+2) Accuracy, 40 MOHM At ?(2 PCT+5) Accuracy Battery 200 HR (61-340), 150 HR (61-342) 9 VDC NEDA 1604 Buy American Compliant N Capacitance 400 nF to 4000 uF VAC/VDC Catalog Number 61-342 Country of Origin CHN Currency USD Dimensions 7 in H x 3.5 in W x 1.9 in D Diode Test Yes in Display 3999 Count LCD / 3-3/4 Digit Display Type LCD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 10 Hz to 4 MHz Gross Weight Per Pack 1.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.52 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.50 in Height [Metric] 11.4300 cm Interface 200 HR (61-340), 150 HR (61-342) 9 VDC NEDA 1604 Length 10.75 in Length [Metric] 27.3050 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Measuring Range Ideal® Model 342 Peak Hold Yes Resistance 4 kOhm to 40 MOhm Resolution 0.1 mV to 1 VAC/VDC Safety Rating CAT III 600 VAC/VDC Series 340 Standard CAT III-600V, UL 61010 Listed, CE, C 12966 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. 61010CE MarkedC 12966 Sub Brand Test-Pro Temperature Rating 32 to 140 deg F at <75% RH/-4 to 140 deg F at <80% RH without Battery Storage Temperature °F UNSPSC 41113637 UPC 11 78325068266 UPC 12 783250682669 Voltage Rating 4 to 600 VAC, 400 mV to 600 VDC VAC//VDC Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Features: AC/DC Voltage; AC/DC Current; Resistance; Audible Continuity; Capacitance; Frequency; Temperature; Relative Mode; Backlight; Min/Max; Data Hold; Low Battery Indication; Auto Power Off; 2-Year Warranty; Ac Voltage: 400 MILV/4/40/400/600 V At Plus Measures AC/DC voltage, AC/DC current, resistance, capacitance, temperature, frequency and audible continuity Relative mode, backlight Minimum maximum data hold Low battery indicator Auto power off 400 mVAC/4/40/400/600 VAC at +/-(1.5% +5) AC voltage accuracy 400/4000 mic A at +/-(1.5% +5), 40/400 mA at +/-(2% +5), 4/10 A at +/-(2.5% +5) AC current accuracy F-340 0.500 A (500 VAC) 6.350 x 32 mm fuse, F-341 10 A (1000 VAC) 10 x 38 mm fuse, 9 VDC battery, TL-100 test leads with alligator clips, C-290 nylon carrying case replacement parts 400 mVDC/4/40/400 VDC at +/-(0.5% +5), 600 VDC at +/-(1% +3) DC voltage accuracy 400/4000 mic A, 40/400 mA at +/-(0.5% +5), 4/10 A at +/-(1.5% +5) DC current accuracy The beeper turns on less than 25 Ohm and turns off at >120 Ohm continuity -58 to 1500 deg F at +/-(3% +5), -50 to 800 deg C at +/-(3% +3) temperature measurement accuracy 0.7 V RMS, >1 MHz: 5 V RMS sensitivity 0.5 A/500 VAC (#F-340), 10 A/1000 VAC (#F-341) fuse 10 MOhm for VAC and VDC input impedance 10/100 Hz/1/10/100 kHz/1/10 MHz at +/-(0.1% +3) frequency measurement accuracy
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 400 uA to 10 A |
| ARRA Compliant | N |
| Bandwidth | 400 KOHM/4 KOHM/ 40 KOHM At ?(1 PCT+2) Accuracy, 4 MOHM At ?(1.2 PCT+2) Accuracy, 40 MOHM At ?(2 PCT+5) Accuracy |
| Battery | 200 HR (61-340), 150 HR (61-342) 9 VDC NEDA 1604 |
| Buy American Compliant | N |
| Capacitance | 400 nF to 4000 uF VAC/VDC |
| Catalog Number | 61-342 |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7 in H x 3.5 in W x 1.9 in D |
| Diode Test | Yes in |
| Display | 3999 Count LCD / 3-3/4 Digit |
| Display Type | LCD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 10 Hz to 4 MHz |
| Gross Weight Per Pack | 1.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.50 in |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Interface | 200 HR (61-340), 150 HR (61-342) 9 VDC NEDA 1604 |
| Length | 10.75 in |
| Length [Metric] | 27.3050 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Measuring Range | Ideal® |
| Model | 342 |
| Peak Hold | Yes |
| Resistance | 4 kOhm to 40 MOhm |
| Resolution | 0.1 mV to 1 VAC/VDC |
| Safety Rating | CAT III 600 VAC/VDC |
| Series | 340 |
| Standard | CAT III-600V, UL 61010 Listed, CE, C 12966 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. 61010CE MarkedC 12966 |
| Sub Brand | Test-Pro |
| Temperature Rating | 32 to 140 deg F at <75% RH/-4 to 140 deg F at <80% RH without Battery Storage Temperature °F |
| UNSPSC | 41113637 |
| UPC 11 | 78325068266 |
| UPC 12 | 783250682669 |
| Voltage Rating | 4 to 600 VAC, 400 mV to 600 VDC VAC//VDC |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Features: AC/DC Voltage; AC/DC Current; Resistance; Audible Continuity; Capacitance; Frequency; Temperature; Relative Mode; Backlight; Min/Max; Data Hold; Low Battery Indication; Auto Power Off; 2-Year Warranty; Ac Voltage: 400 MILV/4/40/400/600 V At Plus |
| Measures AC/DC voltage, AC/DC current, resistance, capacitance, temperature, frequency and audible continuity |
| Relative mode, backlight |
| Minimum maximum data hold |
| Low battery indicator |
| Auto power off |
| 400 mVAC/4/40/400/600 VAC at +/-(1.5% +5) AC voltage accuracy |
| 400/4000 mic A at +/-(1.5% +5), 40/400 mA at +/-(2% +5), 4/10 A at +/-(2.5% +5) AC current accuracy |
| F-340 0.500 A (500 VAC) 6.350 x 32 mm fuse, F-341 10 A (1000 VAC) 10 x 38 mm fuse, 9 VDC battery, TL-100 test leads with alligator clips, C-290 nylon carrying case replacement parts |
| 400 mVDC/4/40/400 VDC at +/-(0.5% +5), 600 VDC at +/-(1% +3) DC voltage accuracy |
| 400/4000 mic A, 40/400 mA at +/-(0.5% +5), 4/10 A at +/-(1.5% +5) DC current accuracy |
| The beeper turns on less than 25 Ohm and turns off at >120 Ohm continuity |
| -58 to 1500 deg F at +/-(3% +5), -50 to 800 deg C at +/-(3% +3) temperature measurement accuracy |
| 0.7 V RMS, >1 MHz: 5 V RMS sensitivity |
| 0.5 A/500 VAC (#F-340), 10 A/1000 VAC (#F-341) fuse |
| 10 MOhm for VAC and VDC input impedance |
| 10/100 Hz/1/10/100 kHz/1/10 MHz at +/-(0.1% +3) frequency measurement accuracy |