or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 46-600 Flexible Heat Shrink Tubing, 0.063 in ID Expanded, 0.024 in ID Recovered, 4 ft L
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 46-600 Flexible Heat Shrink Tubing, 0.063 in ID Expanded, 0.024 in ID Recovered, 4 ft L
SKU609704
MFGR #46-600
$/ea
IDEAL® Thermo-Shrink® Heat Shrink Tubing, Flexible, 600 VAC, 0.063 in Inner Dia Expanded, 0.024 in Inner Dia Recovered, Thin Wall, 0.013 in Wall Thickness Recovered, 22 to 18 AWG Wire, 2:1 Shrink, 4 ft Length, -55 to 125 deg C, 70 deg C Shrink, Polyolefin, Black
IDEAL® Thermo-Shrink® Heat Shrink Tubing, Flexible, 600 VAC, 0.063 in Inner Dia Expanded, 0.024 in Inner Dia Recovered, Thin Wall, 0.013 in Wall Thickness Recovered, 22 to 18 AWG Wire, 2:1 Shrink, 4 ft Length, -55 to 125 deg C, 70 deg C Shrink, Polyolefin, Black
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 46-600 Continuous Operating Temperature -55 To 125 °C Country of Origin CHN Currency USD Dielectric Strength ASTM D 150, 20 KV/MM EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Heat Shock UL 224, No Cracking (250 DEG C/4 HR) Height 0.25 in Height [Metric] 6.3500 mm Inside Diameter 3/64 in Length [Metric] 12.7000 cm Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Minimum Shrink Temperature 70 °C Series Thermo-Shrink® Shrink Ratio 2:1 ft Shrink Temperature 70 °C Standard C/US RU Listed,RoHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL 486DUL 224ASTM D638 Sub Brand Thermo-Shrink® Temperature Rating -55 to 125 °C Thickness 013 in Type Thin-Wall UNSPSC 39121723 UPC 11 78325046600 UPC 12 783250466009 Voltage Rating 600 VAC Volume Resistivity 1014 OHM CM For ASTM D 876 Test Method Wall Type Thin Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm Wire Size 22 to 18 AWG Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Color Black Inner Diameter Expanded 0.063 in Inner Diameter Recovered 0.024 in Length 5.00 in Material Polyolefin Wall Thickness Recovered 0.013 in Features: Polyolefin material electrically insulates and protects in-line components, disconnect terminals and splices with its high strength and excellent resilience; Use to bundle wires for very flexible light-duty harnesses; Highly flame-retardant and flexible; Resistant to common fluids and solvents; Meets UL 486D 125°C VW-1 600V; Material: No PBBs, PBBEs, conforms to ROHS;; Cable Range: 22 - 18 AWG; Nominal Recoveredi.d. (max.): 024 IN; Expanded I.d. (min.): 063; Elongation At Break: 600 PCT ASTM D 638; Copper Corrosion: Pass For UL 224 Test Method; Elongation Of Break After Aging: 350 PCT For UL 224 Test Method; Chemical Resistance: Pass For UL 224 Test Method; Longitudinal Shrinkage: 0 Plus Or Minus 5 PCT For UL 224 Test Method; Eccentricity: 30 PCT For UL 224 Test Method; Normal Size: 3/64 IN; Package: Disk Polyolefin material electrically insulates and protects inline components, disconnect terminals and splices with its high strength and excellent resilience Use to bundle wires for very flexible light duty harnesses Highly flame retardant and flexible Resistant to copper, chemicals, common fluids and solvents UV-resistant 30% eccentricity 600% elongation at break for ASTM D638 test method 350% elongation of break after aging for UL 224 test method No PBBs and PBBEs No cracking for UL 224 test method Copper corrosion and chemical resistance pass for UL 224 test method +/-5% longitudinal shrinkage
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 46-600 |
| Continuous Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| Dielectric Strength | ASTM D 150, 20 KV/MM |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Heat Shock | UL 224, No Cracking (250 DEG C/4 HR) |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 6.3500 mm |
| Inside Diameter | 3/64 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Minimum Shrink Temperature | 70 °C |
| Series | Thermo-Shrink® |
| Shrink Ratio | 2:1 ft |
| Shrink Temperature | 70 °C |
| Standard | C/US RU Listed,RoHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL 486DUL 224ASTM D638 |
| Sub Brand | Thermo-Shrink® |
| Temperature Rating | -55 to 125 °C |
| Thickness | 013 in |
| Type | Thin-Wall |
| UNSPSC | 39121723 |
| UPC 11 | 78325046600 |
| UPC 12 | 783250466009 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Volume Resistivity | 1014 OHM CM For ASTM D 876 Test Method |
| Wall Type | Thin |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Wire Size | 22 to 18 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Color | Black |
| Inner Diameter Expanded | 0.063 in |
| Inner Diameter Recovered | 0.024 in |
| Length | 5.00 in |
| Material | Polyolefin |
| Wall Thickness Recovered | 0.013 in |
| Features: Polyolefin material electrically insulates and protects in-line components, disconnect terminals and splices with its high strength and excellent resilience; Use to bundle wires for very flexible light-duty harnesses; Highly flame-retardant and flexible; Resistant to common fluids and solvents; Meets UL 486D 125°C VW-1 600V; Material: No PBBs, PBBEs, conforms to ROHS;; Cable Range: 22 - 18 AWG; Nominal Recoveredi.d. (max.): 024 IN; Expanded I.d. (min.): 063; Elongation At Break: 600 PCT ASTM D 638; Copper Corrosion: Pass For UL 224 Test Method; Elongation Of Break After Aging: 350 PCT For UL 224 Test Method; Chemical Resistance: Pass For UL 224 Test Method; Longitudinal Shrinkage: 0 Plus Or Minus 5 PCT For UL 224 Test Method; Eccentricity: 30 PCT For UL 224 Test Method; Normal Size: 3/64 IN; Package: Disk |
| Polyolefin material electrically insulates and protects inline components, disconnect terminals and splices with its high strength and excellent resilience |
| Use to bundle wires for very flexible light duty harnesses |
| Highly flame retardant and flexible |
| Resistant to copper, chemicals, common fluids and solvents |
| UV-resistant |
| 30% eccentricity |
| 600% elongation at break for ASTM D638 test method |
| 350% elongation of break after aging for UL 224 test method |
| No PBBs and PBBEs |
| No cracking for UL 224 test method |
| Copper corrosion and chemical resistance pass for UL 224 test method |
| +/-5% longitudinal shrinkage |