or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 46-347 Heat Shrink Tubing, 3/4 in ID Expanded, 0.24 in ID Recovered, 0.09 in Wall THK Recovered
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 46-347 Heat Shrink Tubing, 3/4 in ID Expanded, 0.24 in ID Recovered, 0.09 in Wall THK Recovered
SKU709969
MFGR #46-347
$/ea
IDEAL® Thermo-Shrink® Heat Shrink Tubing, 0.6 kVAC, 3/4 in Inner Dia Expanded, 0.24 in Inner Dia Recovered, Heavy Wall, 0.09 in Wall Thickness Recovered, 6 to 1 AWG Wire, 3:1 Shrink, 6 in Length, -55 to 110 deg C, 120 to 250 deg C Shrink, Polyolefin, Black
IDEAL® Thermo-Shrink® Heat Shrink Tubing, 0.6 kVAC, 3/4 in Inner Dia Expanded, 0.24 in Inner Dia Recovered, Heavy Wall, 0.09 in Wall Thickness Recovered, 6 to 1 AWG Wire, 3:1 Shrink, 6 in Length, -55 to 110 deg C, 120 to 250 deg C Shrink, Polyolefin, Black
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 46-347 Continuous Operating Temperature -55 To 110 °C Country of Origin USA Currency USD Dielectric Strength 500 V/MIL (20 KV MINT) EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Heat Aging 500 PCT (168 HR At 175 DEG C Tensile Strength Elongation) Heat Shock No Cracks, Flowing Or Dripping (4 HR At 225 DEG C) Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Length [Metric] 33.0200 cm Low Temperature Flexibility -55 °C Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Minimum Shrink Temperature 120 - 250 DEG C (200 DEG C Recommended) Series Thermo-Shrink® Shrink Ratio 3:1 Shrink Temperature 120 to 250 °C Standard CSA, UL Listed,RoHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 486DCSA C22.2 No. 198.2ANSI C119.1Western Underground Guide No. 2.4/2.5MIL-DTL-23053/15IEEE 383 Vertical Flame TestANSI C37.20.2ICEA S-19-8NEMA Insulation Thickness Requirements Sub Brand Thermo-Shrink® Temperature Rating -55 to 110 °C Thickness 090 in Type Heavy-Wall Heat Shrink Tubing UNSPSC 39121723 UPC 11 78325046347 UPC 12 783250463473 Voltage Rating 600 VAC Volume Resistivity 1013 OHM -CM MIN Wall Type Heavy Duty Water Absorption 0 PCT Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Wire Size 6 to 1 AWG Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Color Black Inner Diameter Expanded 3/4 in Inner Diameter Recovered 0.24 in Length 13.00 in Wall Thickness Recovered 0.09 in Features: TS-46 irradiated cross-linked polyolefin with 3:1 standard shrink ratio; Adhesive liner provides complete insulation and protection to electrical splices in above-grade, underground or underwater applications; Maximum flame retardancy; Meets UL 486D, CSA C22.2 No. 198.2, ANSI C119.1, Western Underground Guides Nos. 2.4, 2.5, MIL-DTL-23053/15, IEEE 383 Vertical Flame Test, ANSI C37.20.2, ICEA S-19-8 and NEMA insulation thickness requirements; Continuous operating temperature from -55°C to 110°C; Rated for 600V, 90°C continuous use; Shrink temperature of 120°C; Ultimate Elongation: 600 PCT min; Secant Modulus @ 2 PCT Strain: 25,000 PSI max; Specific Gravity: 1.20 max; Cable Range: 6 - 1 AWG; Nominal Recoveredi.d. (max.): 0.240 IN; Expanded I.d. (min.): 0.750; Copper Corrosion: Non-Corrosive; Ultimate Elongation: 600 PCT Min.; Model: TS-46-750 TS-46 irradiated cross linked polyolefin with 3:1 standard shrink ratio Adhesive liner provides complete insulation and protection to electrical splices in above grade, underground or underwater applications Maximum flame retardency, resist copper corrosion 90 deg C continuous use 600% minimum ultimate elongation 25000 psi maximum secant modulus at 2% strain 1.2 maximum specific gravity +/-5% longitudinal shrinkage Non-corrosive copper 500 V/mil dielectric strength 500% heat aging Made of Cross-Linked Polyolefin
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 46-347 |
| Continuous Operating Temperature | -55 To 110 °C |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Dielectric Strength | 500 V/MIL (20 KV MINT) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Heat Aging | 500 PCT (168 HR At 175 DEG C Tensile Strength Elongation) |
| Heat Shock | No Cracks, Flowing Or Dripping (4 HR At 225 DEG C) |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length [Metric] | 33.0200 cm |
| Low Temperature Flexibility | -55 °C |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Minimum Shrink Temperature | 120 - 250 DEG C (200 DEG C Recommended) |
| Series | Thermo-Shrink® |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Shrink Temperature | 120 to 250 °C |
| Standard | CSA, UL Listed,RoHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 486DCSA C22.2 No. 198.2ANSI C119.1Western Underground Guide No. 2.4/2.5MIL-DTL-23053/15IEEE 383 Vertical Flame TestANSI C37.20.2ICEA S-19-8NEMA Insulation Thickness Requirements |
| Sub Brand | Thermo-Shrink® |
| Temperature Rating | -55 to 110 °C |
| Thickness | 090 in |
| Type | Heavy-Wall Heat Shrink Tubing |
| UNSPSC | 39121723 |
| UPC 11 | 78325046347 |
| UPC 12 | 783250463473 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Volume Resistivity | 1013 OHM -CM MIN |
| Wall Type | Heavy Duty |
| Water Absorption | 0 PCT |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Wire Size | 6 to 1 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Color | Black |
| Inner Diameter Expanded | 3/4 in |
| Inner Diameter Recovered | 0.24 in |
| Length | 13.00 in |
| Wall Thickness Recovered | 0.09 in |
| Features: TS-46 irradiated cross-linked polyolefin with 3:1 standard shrink ratio; Adhesive liner provides complete insulation and protection to electrical splices in above-grade, underground or underwater applications; Maximum flame retardancy; Meets UL 486D, CSA C22.2 No. 198.2, ANSI C119.1, Western Underground Guides Nos. 2.4, 2.5, MIL-DTL-23053/15, IEEE 383 Vertical Flame Test, ANSI C37.20.2, ICEA S-19-8 and NEMA insulation thickness requirements; Continuous operating temperature from -55°C to 110°C; Rated for 600V, 90°C continuous use; Shrink temperature of 120°C; Ultimate Elongation: 600 PCT min; Secant Modulus @ 2 PCT Strain: 25,000 PSI max; Specific Gravity: 1.20 max; Cable Range: 6 - 1 AWG; Nominal Recoveredi.d. (max.): 0.240 IN; Expanded I.d. (min.): 0.750; Copper Corrosion: Non-Corrosive; Ultimate Elongation: 600 PCT Min.; Model: TS-46-750 |
| TS-46 irradiated cross linked polyolefin with 3:1 standard shrink ratio |
| Adhesive liner provides complete insulation and protection to electrical splices in above grade, underground or underwater applications |
| Maximum flame retardency, resist copper corrosion |
| 90 deg C continuous use |
| 600% minimum ultimate elongation |
| 25000 psi maximum secant modulus at 2% strain |
| 1.2 maximum specific gravity |
| +/-5% longitudinal shrinkage |
| Non-corrosive copper |
| 500 V/mil dielectric strength |
| 500% heat aging |
| Made of Cross-Linked Polyolefin |