or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 46-310 Economy Heat Shrink Tubing, 1/8 in Expanded, 0.62 in Recovered, 0.02 in, 6 in L, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 46-310 Economy Heat Shrink Tubing, 1/8 in Expanded, 0.62 in Recovered, 0.02 in, 6 in L, Black
SKU444392
MFGR #46-310
$/ea
Ideal® Heat Shrink Tubing, Economy, Series: Thermo-Shrink®, 600 V, 1/8 in Inner Dia Expanded, 0.62 in Inner Dia Recovered, Thin Wall, 0.02 in Wall Thickness Recovered, 20 - 24 AWG Wire, 2:1 Shrink, 6 in Length, -55 to 125 deg F, 120 deg C Shrink, Polyolefin, Black
Ideal® Heat Shrink Tubing, Economy, Series: Thermo-Shrink®, 600 V, 1/8 in Inner Dia Expanded, 0.62 in Inner Dia Recovered, Thin Wall, 0.02 in Wall Thickness Recovered, 20 - 24 AWG Wire, 2:1 Shrink, 6 in Length, -55 to 125 deg F, 120 deg C Shrink, Polyolefin, Black
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 46-310 Continuous Operating Temperature -55 To 125 °C Country of Origin USA Currency USD Dielectric Strength 20 KV/MM For ASTM D 150 Test Method EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Heat Shock No cracking For UL 224(250 DEG C /4 hours) Height 0.25 in Height [Metric] 6.3500 mm Length [Metric] 17.7800 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Minimum Shrink Temperature 70 °C Outside Diameter 0.125 in Series Thermo-Shrink® Shrink Ratio 2:1 in Shrink Temperature 70 °C Standard C/US RU Listed,RoHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL 486DUL 224ASTM D638 Sub Brand Thermo-Shrink® Temperature Rating -55 to 125 °C Thickness 017 in Type Thin-Wall UNSPSC 39121723 UPC 11 78325046310 UPC 12 783250463107 Voltage Rating 600 VAC Volume Resistivity 1014 OHM CM For ASTM D 876 Test Method Wall Type Thin Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm Wire Size 24 to 20 AWG Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Color Black Inner Diameter Expanded 0.146 in Inner Diameter Recovered 0.063 in Length 7.00 in Material Polyolefin Wall Thickness Recovered 0.017 in Features: Polyolefin Material Electrically Insulates And Protects In-Line Components, Disconnect Terminals And Splices With Its High Strength And Excellent Resilience; Use To Bundle Wires For Very Flexible Light-Duty Harnesses; Highly Flame-Retardant And Flexible; Resistant To Common Fluids And Solvents; Meets UL 486D 125°C VW-1 600V; Material: No PBBs, PBBEs, Conforms To ROHS; Cable Range: 24 - 20 AWG; Nominal Recoveredi.d. (max.): 063 IN; Expanded I.d. (min.): 0.146; Elongation At Break: 600 PCT For ASTM D 638 Test Method; Elongation Of Break After Aging: 350 PCT For UL 224 Test Method; Cold Bend Test (-55°c/4 Hours): No Cracking For UL 224 Test Method; Copper Corrosion: Pass For UL 224 Test Method; Chemical Resistance: Pass For UL 224 Test Method; Longitudinal Shrinkage: 0 Plus Or Minus 5 PCT For UL 224 Test Method; Eccentricity: 30 PCT For UL 224 Test Method; Normal Size: 1/8 IN; Package: Bag Polyolefin material electrically insulates and protects inline components, disconnect terminals and splices with its high strength and excellent resilience Use to bundle wires for very flexible light duty harnesses It has highly flame-retardant property to resist electric shock and is flexible for convenient operation Resistant to common fluids and solvents 14 Mpa tensile strength and 20 kV/mil dielectric strength It can be elongated up to 350% of the original size after aging at 175 deg C for about 168 hr 30% eccentricity +/-5% longitudinal shrinkage -55 deg C/4 hr cold blend test no cracking for UL 224 test method Copper corrosion and chemical resistance pass for UL 224 test method 600% elongation at break for ASTM D638 test method 350% elongation of break after aging for UL 224 test method 1/8 in normal No PBBs and PBBEs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 46-310 |
| Continuous Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Dielectric Strength | 20 KV/MM For ASTM D 150 Test Method |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Heat Shock | No cracking For UL 224(250 DEG C /4 hours) |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 6.3500 mm |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Minimum Shrink Temperature | 70 °C |
| Outside Diameter | 0.125 in |
| Series | Thermo-Shrink® |
| Shrink Ratio | 2:1 in |
| Shrink Temperature | 70 °C |
| Standard | C/US RU Listed,RoHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL 486DUL 224ASTM D638 |
| Sub Brand | Thermo-Shrink® |
| Temperature Rating | -55 to 125 °C |
| Thickness | 017 in |
| Type | Thin-Wall |
| UNSPSC | 39121723 |
| UPC 11 | 78325046310 |
| UPC 12 | 783250463107 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Volume Resistivity | 1014 OHM CM For ASTM D 876 Test Method |
| Wall Type | Thin |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Wire Size | 24 to 20 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Color | Black |
| Inner Diameter Expanded | 0.146 in |
| Inner Diameter Recovered | 0.063 in |
| Length | 7.00 in |
| Material | Polyolefin |
| Wall Thickness Recovered | 0.017 in |
| Features: Polyolefin Material Electrically Insulates And Protects In-Line Components, Disconnect Terminals And Splices With Its High Strength And Excellent Resilience; Use To Bundle Wires For Very Flexible Light-Duty Harnesses; Highly Flame-Retardant And Flexible; Resistant To Common Fluids And Solvents; Meets UL 486D 125°C VW-1 600V; Material: No PBBs, PBBEs, Conforms To ROHS; Cable Range: 24 - 20 AWG; Nominal Recoveredi.d. (max.): 063 IN; Expanded I.d. (min.): 0.146; Elongation At Break: 600 PCT For ASTM D 638 Test Method; Elongation Of Break After Aging: 350 PCT For UL 224 Test Method; Cold Bend Test (-55°c/4 Hours): No Cracking For UL 224 Test Method; Copper Corrosion: Pass For UL 224 Test Method; Chemical Resistance: Pass For UL 224 Test Method; Longitudinal Shrinkage: 0 Plus Or Minus 5 PCT For UL 224 Test Method; Eccentricity: 30 PCT For UL 224 Test Method; Normal Size: 1/8 IN; Package: Bag |
| Polyolefin material electrically insulates and protects inline components, disconnect terminals and splices with its high strength and excellent resilience |
| Use to bundle wires for very flexible light duty harnesses |
| It has highly flame-retardant property to resist electric shock and is flexible for convenient operation |
| Resistant to common fluids and solvents |
| 14 Mpa tensile strength and 20 kV/mil dielectric strength |
| It can be elongated up to 350% of the original size after aging at 175 deg C for about 168 hr |
| 30% eccentricity |
| +/-5% longitudinal shrinkage |
| -55 deg C/4 hr cold blend test no cracking for UL 224 test method |
| Copper corrosion and chemical resistance pass for UL 224 test method |
| 600% elongation at break for ASTM D638 test method |
| 350% elongation of break after aging for UL 224 test method |
| 1/8 in normal |
| No PBBs and PBBEs |