or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEAL®
Ideal® 45-118SRS Side Entry Cable Ripper, 18 to 10 AWG Cable
Custom_Product_Images_Illustration
IDEAL®
Ideal® 45-118SRS Side Entry Cable Ripper, 18 to 10 AWG Cable
SKU926137
MFGR #45-118SRS
$/ea
The versatile Stripmaster®/Stripmaster® Lite Wire Strippers are the standard of the industry. They incorporate a gripper that firmly holds the wire in a center-line position with the stripping hole. The lever action of the stripper offers a mechanical advantage that makes stripping easier. This aids in production applications and reduces operator fatigue. One squeeze strips the wire clean, up to a full 7/8 in. (22mm). The jaws are automatically held open to allow removal of the wire without damaging its end. This stripper virtually eliminates all nicking, cutting or fraying on non-precision wire.
The versatile Stripmaster®/Stripmaster® Lite Wire Strippers are the standard of the industry. They incorporate a gripper that firmly holds the wire in a center-line position with the stripping hole. The lever action of the stripper offers a mechanical advantage that makes stripping easier. This aids in production applications and reduces operator fatigue. One squeeze strips the wire clean, up to a full 7/8 in. (22mm). The jaws are automatically held open to allow removal of the wire without damaging its end. This stripper virtually eliminates all nicking, cutting or fraying on non-precision wire.
ARRA Compliant Y Auxiliary Contacts N/A Buy American Compliant Y Catalog Number 45-118SRS Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1518 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series Ideal Size 10 - 18 AWG Solid Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand Ideal Type Side Entry Cable Ripper UNSPSC 27112151 UPC 11 78325055366 UPC 12 783250553662 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Cable Size 18 to 10 AWG Overall Length Slits cable sheathing before stripping wires; Built-in wire gauge, cuts 10 - 18 AWG solid wire Shearing Capacity 10 - 18 AWG Solid Slits cable sheathing before stripping wires; Built-in wire gauge, cuts 10 - 18 AWG solid wire Slits NM cable wire sheathing before stripping wires Built-in wire gauge Quick, clean and easy end or mid-run removal of jacket
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Auxiliary Contacts | N/A |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 45-118SRS |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1518 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | Ideal |
| Size | 10 - 18 AWG Solid |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | Ideal |
| Type | Side Entry Cable Ripper |
| UNSPSC | 27112151 |
| UPC 11 | 78325055366 |
| UPC 12 | 783250553662 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Cable Size | 18 to 10 AWG |
| Overall Length | Slits cable sheathing before stripping wires; Built-in wire gauge, cuts 10 - 18 AWG solid wire |
| Shearing Capacity | 10 - 18 AWG Solid |
| Slits cable sheathing before stripping wires; Built-in wire gauge, cuts 10 - 18 AWG solid wire |
| Slits NM cable wire sheathing before stripping wires |
| Built-in wire gauge |
| Quick, clean and easy end or mid-run removal of jacket |