or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEAL®
Ideal® 44-863 Danger Sign, 10 in H x 7 in W, Self-Sticking Mount, Polyester
Custom_Product_Images_Illustration
IDEAL®
Ideal® 44-863 Danger Sign, 10 in H x 7 in W, Self-Sticking Mount, Polyester
SKU332523
MFGR #44-863
Your Cost: $18.36/ea
IDEAL® Danger Sign, Text Legend, DANGER HIGH VOLTAGE Legend, Polyester, Self-Sticking Mount, 10 in Height, 7 in Width
IDEAL® Danger Sign, Text Legend, DANGER HIGH VOLTAGE Legend, Polyester, Self-Sticking Mount, 10 in Height, 7 in Width
Application For indoor and outdoor use ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 44-863 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Header DANGER Height 0.02 in Height [Metric] 0.5080 mm Legend Danger – High Voltage Legend Style Text Length 10.75 in Length [Metric] 27.3050 cm Material Polyester Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series Self-Sticking Safety Sign Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Self-Sticking Safety Sign UNSPSC 55121704 UPC 11 78325044863 UPC 12 783250448630 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries For Indoor And Outdoor Use Bright, colorful signs identify potentially hazardous work areas; Resistant to both chemicals and abrasion; Protected graphics for indoor and outdoor use Resistant to both chemicals and abrasion Bright, colorful signs identify potentially hazardous work areas
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For indoor and outdoor use |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 44-863 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Header | DANGER |
| Height | 0.02 in |
| Height [Metric] | 0.5080 mm |
| Legend | Danger – High Voltage |
| Legend Style | Text |
| Length | 10.75 in |
| Length [Metric] | 27.3050 cm |
| Material | Polyester |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | Self-Sticking Safety Sign |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Self-Sticking Safety Sign |
| UNSPSC | 55121704 |
| UPC 11 | 78325044863 |
| UPC 12 | 783250448630 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| For Indoor And Outdoor Use |
| Bright, colorful signs identify potentially hazardous work areas; Resistant to both chemicals and abrasion; Protected graphics for indoor and outdoor use |
| Resistant to both chemicals and abrasion |
| Bright, colorful signs identify potentially hazardous work areas |