or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEAL® Plug Lockout, 3 in Dia x 5-1/2 in L
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 44-792 Color Gold Cord Diameter 1 - 1/4 in Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Padlock Shackle Maximum Diameter Gold Series Features: Works With High And Low Voltage Plugs Up To 3 IN In Diameter And 5-1/2 IN In Length, Up To 1-1/4 IN Cord Diameter Size 3 in Standard RoHS Suitable For Use With High/Low Voltage Plugs Type Ideal UNSPSC 39121906 UPC 11 78325044792 UPC 12 783250447923 Width 3.50 in Width [Metric] 8.8900 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Features: Works With High And Low Voltage Plugs Up To 3 IN In Diameter And 5-1/2 IN In Length, Up To 1-1/4 IN Cord Diameter Plug lockout, works with high and low voltage plugs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 44-792 |
| Color | Gold |
| Cord Diameter | 1 - 1/4 in |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Padlock Shackle Maximum Diameter | Gold |
| Series | Features: Works With High And Low Voltage Plugs Up To 3 IN In Diameter And 5-1/2 IN In Length, Up To 1-1/4 IN Cord Diameter |
| Size | 3 in |
| Standard | RoHS |
| Suitable For Use With | High/Low Voltage Plugs |
| Type | Ideal |
| UNSPSC | 39121906 |
| UPC 11 | 78325044792 |
| UPC 12 | 783250447923 |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Features: Works With High And Low Voltage Plugs Up To 3 IN In Diameter And 5-1/2 IN In Length, Up To 1-1/4 IN Cord Diameter |
| Plug lockout, works with high and low voltage plugs |