or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 36-043 Reciprocating Saw Blade, 6 in L x 3/4 in W x 0.035 in THK, 18, Bi-Metal
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 36-043 Reciprocating Saw Blade, 6 in L x 3/4 in W x 0.035 in THK, 18, Bi-Metal
SKU901408
MFGR #36-043
$/ea
IDEAL® Reciprocating Saw Blade, 6 in Length, 3/4 in Width, 0.035 in Thickness, 18, Cobalt Cutting Edge, Bi-Metal Body, Applicable Materials: Conduit, Pipe, Stainless Steel, Sheet Metal and Structural Steel
IDEAL® Reciprocating Saw Blade, 6 in Length, 3/4 in Width, 0.035 in Thickness, 18, Cobalt Cutting Edge, Bi-Metal Body, Applicable Materials: Conduit, Pipe, Stainless Steel, Sheet Metal and Structural Steel
Applicable Materials Conduit, Pipe, Stainless Steel, Sheet Metal and Structural Steel Application For Cutting Structural Steel, Pipe, Conduit, Stainless Steel, Sheet Metal, 1/16 IN - 3/16 IN Thick ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 36-043 Country of Origin USA Currency USD Cutting Edge Material Cobalt Diameter 035 in EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.50 in Height [Metric] 12.7000 mm Length [Metric] 17.7800 cm Material Bi-Metal Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series Reciprocating, Metal Cutting Standard ROHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Tang Size 18 TPI Teeth Per Inch 18 TPI Thickness 035 in Type Reciprocating, Metal Cutting UNSPSC 27112802 UPC 11 78325058639 UPC 12 783250586394 Width [Metric] 25.4000 mm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Body Material Bi-Metal Length 7.00 in Tang Style Bi-metal Width 1.00 in For Cutting Structural Steel, Pipe, Conduit, Stainless Steel, Sheet Metal, 1/16 IN - 3/16 IN Thick Features: Engineered to be the longest lasting, metal cutting blades available; Long-life blades perform up to three times as many cuts as similar metal cutting blades; 8 PCT cobalt cutting edge for extreme durability; Shatterproof bi-metal design; Longer life for greater value; Blade Back: Straight Engineered to be the longest lasting, metal cutting blades available Long life blades perform up to three times as many cuts as similar metal cutting blades 8% cobalt cutting edge for extreme durability Shatterproof bi-metal design Longer life for greater value Straight blade Conduit, pipe, 1/16 - 3/16 in THK stainless steel, sheet metal and structural steel applicable materials
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | Conduit, Pipe, Stainless Steel, Sheet Metal and Structural Steel |
| Application | For Cutting Structural Steel, Pipe, Conduit, Stainless Steel, Sheet Metal, 1/16 IN - 3/16 IN Thick |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 36-043 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Cutting Edge Material | Cobalt |
| Diameter | 035 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.50 in |
| Height [Metric] | 12.7000 mm |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Material | Bi-Metal |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | Reciprocating, Metal Cutting |
| Standard | ROHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Tang Size | 18 TPI |
| Teeth Per Inch | 18 TPI |
| Thickness | 035 in |
| Type | Reciprocating, Metal Cutting |
| UNSPSC | 27112802 |
| UPC 11 | 78325058639 |
| UPC 12 | 783250586394 |
| Width [Metric] | 25.4000 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Body Material | Bi-Metal |
| Length | 7.00 in |
| Tang Style | Bi-metal |
| Width | 1.00 in |
| For Cutting Structural Steel, Pipe, Conduit, Stainless Steel, Sheet Metal, 1/16 IN - 3/16 IN Thick |
| Features: Engineered to be the longest lasting, metal cutting blades available; Long-life blades perform up to three times as many cuts as similar metal cutting blades; 8 PCT cobalt cutting edge for extreme durability; Shatterproof bi-metal design; Longer life for greater value; Blade Back: Straight |
| Engineered to be the longest lasting, metal cutting blades available |
| Long life blades perform up to three times as many cuts as similar metal cutting blades |
| 8% cobalt cutting edge for extreme durability |
| Shatterproof bi-metal design |
| Longer life for greater value |
| Straight blade |
| Conduit, pipe, 1/16 - 3/16 in THK stainless steel, sheet metal and structural steel applicable materials |